Виховні заходи


https://drive.google.com/drive/my-drive

иховний захід Гра-подорож. Казкове королівство.


Будьте здорові, діти!
Мета: поглибити знання дітей про здоров’я; дати поняття про те, що від здоров’я кожного залежить майбутнє нації, всієї України. Розвивати бажання вести активний спосіб життя, дбати про свій фізичний і духовний розвиток. Виховувати інтерес до занять спортом, до ознайомлення з новинками літератури про здоровий спосіб життя.
Матеріал: олівці, аркуші паперу для малювання, на якому зображені порожні кружечки, зошити для читання, ручки, прислів’я, малюнки.
Учитель
Доброго здоров’я, діти, доброго вам дня.
Хай вам ясно сонце світить у вікно щодня,
Хай сміється мирне небо і дивує світ.
А Земля нехай дарує вам барвистий цвіт,
Бо здоров’я, любі діти, в світі головне.
А здорових і веселих щастя не мине!
Діти, вам подобається ходити в походи? А гратись у веселі ігри? А плавати в морі, в озері чи в річці? (Відповіді дітей.) Це чудово, коли дитина здорова. Тоді їй усе хочеться робити. І відпочивати, і гратися, і вчитися, і займатися спортом. А коли ви захворієте, яке у вас самопочуття? (Відповіді дітей.)Отож людині потрібне здоров’я, щоб учитися, рости і міцніти. Ви сьогодні навчаєтеся в школі, у веселій країні Знань. І шлях цей довгий. Щоб пройти його, треба мати міцне здоров’я, силу волі і велике бажання вчитися. А зустрінуться у нас на шляху не лише радощі, сміх, веселі витівки, а й перешкоди, певні труднощі, що їх треба буде подолати, щоб дійти до вершини під назвою «Перемога». Щоб усе де подолати, кожному з вас потрібно бути здоровим, повним сил та енергії, щоб не пропускати шкільних занять. Отож і почнемо нашу бесіду з побажання всім доброго здоров’я. Ростіть здорові і щасливі, будьте сильні й сміливі, бо здоров’я — всьому голова! Як ви розумієте ці слова? (Відповіді учнів.) У житті найголовніше бути здоровим. Народна мудрість каже: «Було б здоров’я, а все інше наживемо!» Доведіть правильність цього твердження. (Діти висловлюють свої думки.)
Учитель. Діти — це майбутні робітники і вчені, науковці й космонавти, воїни і моряки, працівники поля й лісу, це ті люди, які прийдуть на зміну нинішнім патріотам рідної Вітчизни і будуть відстоювати та захищати її інтереси. А зараз поміркуємо: сьогодні ви ще зовсім маленькі, навчаєтесь у школі, але з кожним роком підростаєте, мужнієте і стаєте мудрішими. Час мине дуже швидко, і ви станете дорослими, великими і сильними. Ви підете навчатись, а потім працювати, будете здійснювати подвиги. Тому треба бути сильними, витривалими, щоб долати перешкоди на своєму шляху, бо їх буде багато, а це означає, що треба бути здоровим. На ваші плечі впаде тягар турбот не лише за себе, а й за свою родину, за свою Батьківщину, бо кожному з нас вона — мати, а матір треба захищати. Лише здорова, сильна і витривала людина може щодня повноцінно і з великою віддачею працювати. Недарма народ каже, що гнила дошка цвяха не приймає. Як ви розумієте цей вислів? (Відповіді дітей.) Хвора і слабка людина не може працювати на повну силу, бо вона думає тільки про те, що в неї болить, а от здоровому все здорово! Здорова людина здатна добре вчитися, чудово працювати, тому вона має силу, здоровий апетит і гарний настрій. А коли діти будуть здоровими, то виростуть з них здорові й сильні дорослі люди, тобто міцна і здорова нація, і буде сильною держава Україна. Бачите, як усе пов’язане між собою! А зараз на аркушах паперу намалюйте в одному кружечку сумне обличчя, коли людина хвора, а в другому — веселе, коли людина здорова. (Діти малюють кольоровими олівцями в кружечках вирази облич.)
Учитель. А тепер давайте порівняємо два обличчя, що їх ви намалювали. Яке обличчя вам подобається: сумне чи веселе? Чому?
Діти. Веселе. Тому що воно приємне, хочеться на нього дивитися. (Вчитель демонструє малюнки декількох дітей.)
Учитель. Ось так і люди. Бувають веселі — це здорові фізично й духовно люди, а от сумні люди швидше за все — хворі. Народна мудрість говорить про те, що весела думка — половина здоров’я. Як ви це розумієте?(Відповіді дітей.)
Дитина 1
Весело у світ дивіться,
Сум від себе проженіть.
Встали рано — усміхніться,
З радістю весь день живіть.
Дитина 2
Усмішка, неначе сонце,
Світло і тепло дає.
Як загляне у віконце,
Зразу радісно стає.
Дитина 3
Той здоровий, хто сміється,
Бо нічого не болить.
Все йому в житті вдається
І чудова кожна мить.
Дитина 4
Гарна думка серце гріє,
І чарівним все стає.
Доброта зцілити вміє
І здоров’ячко дає.
Дитина 5
Будьте всі здорові, діти,
З усмішкою в світ ідіть.
Хай вам щиро сонце світить.
Всі здоровими ростіть!
Учитель. Доброта, любов, добре ставлення до всіх людей, усмішка і весела вдача — це, справді, половина здоров’я. Така людина всіх навколо себе зігріває, дає позитивний заряд на цілий день, піднімає всім настрій. А гарний настрій — це запорука доброї роботи, удачі й здорової атмосфери в колективі. Ось ми пояснили і цей народний вислів. А народ має тих висловів так багато, що всіх і не скажеш, бо ви знаєте, що у нас, в Україні, що не сільце, то своє слівце! А тепер ви, діти, скажіть своє прислів’я.
Учень 1. Аби зуби, то хліб буде.
Учень 2. Держи голову в холоді, а ноги в теплі — проживеш довгий вік на землі.
Учень 3. На похиле дерево і кози скачуть.
Учні пояснюють ці вислови, як їх розуміють, і кажуть ще свої, хто які знає.
Учитель. Молодці, багато знаєте народних висловів і вмієте їх пояснити правильно. Чого вони навчають вас? (Відповіді дітей.) Так, вони вчать берегти здоров’я, не марнувати його, бо хворим бути погано, дискомфортно, неприємно. А ви вже знаєте багато правил, які допомагають зберегти ваш фізичний стан у відмінній формі. Які це правила? (Відповіді дітей.) Так, щоб бути здоровим, треба займатися фізкультурою і фізичною працею, дотримуватися режиму дня, повноцінно і правильно харчуватись і т. д. Послухайте вірші про це.
Дитина 1
Нездорова в нас дитина.
Не весела, а сумна.
Рідна дівчинка, єдина,
Чим засмучена вона?
Дитина 2
В неї зубки заболіли,
Не до сміху, як болить.
Чистити їх не хотіла,
От сумна й настала мить.
Дитина 3
Є для ігор місць чимало:
Двір, майданчик, парк і сад.
Тож не грайтесь де попало —
Все тоді піде на лад.
Дитина 4
Правила дорожні знайте,
По дорозі не біжіть.
Від дороги далі грайте —
Будете в безпеці жить.
Дитина 5
Мити рук не забувайте,
Ноги мийте кожен раз.
Спати в ліжечко лягайте,
В чітко визначений час.
Дитина 6
Є ще слово невеличке
І приємно так звучить.
Це хороше слово — звичка,
Нам без звичок не прожить.
Дитина 7
Є погані звички й гарні,
Хай погані йдуть від нас!
А хороші звички, славні
Набувайте, в добрий час!
Учитель. Назвіть погані звички, що шкодять здоров’ю. Чому їх не треба набувати? (Діти називають і висловлюють свої думки.)
А тепер назвіть гарні звички, що допомагають зберегти здоров’я. (Діти називають гарні звички.) Візьміть ручки і в зошиті для читання запишіть ті народні вислови, які вам найбільше сподобалися і які, на вашу думку, допоможуть у житті. (Декілька дітей зачитує записані прислів’я.)
Учитель. Ось ми і поговорили з вами про здоровий спосіб життя. Що потрібно робити, щоб бути здоровим, життєрадісним, веселим і щасливим? Світ великий, було б здоров’я, каже народна мудрість. А у світ кожна людина приходить для добра — творити добро її завдання. Ростіть здоровими і добрими, розумними і мудрими, працьовитими і творчими, зігрівайте кожного своєю щирою усмішкою, великою любов’ю, добрим і теплим словом, мудрою порадою, бо ви прийшли у світ для добра. Якщо ви, діти, виростете такими: здоровими фізично і духовно, то наша нація буде здоровою і гарною, а рідна Україна, наша держава, стане могутньою і сильною. В добрий час і доброго вам здоров’я 
Здоров’я — всьому голова
Свято здоров’я
Мета: поглибити поняття про те, що для людини головне — це здоров’я. Розвивати вміння берегти його, слідкувати за собою, дотримуватися правил. Виховувати життєву потребу бути завжди здоровим і гарним.
Свято розпочинають семеро Сонячних промінчиків (ведучі свята). Вони вдягнені в оранжеві або жовті накидки, а на головах — золотисті корони.
Учитель. Сонячні зайчики — це світлі і теплі сонячні промінці, що линуть на землю і несуть світло, тепло, радість, здоров’я і щастя. Сьогодні вони завітали на наше свято. Зустрічайте їх!
На сцену вибігають семеро Сонячних зайчиків-промінчиків.
Промінчик 1
Що треба для повного щастя людині?
Свобода і мир та ранкова роса.
А ще небеса мирні, райдужні, сині
І неповторна безмежна краса.
Промінчик 2
А ще треба радість і сонце в зеніті,
Здоров’я і сила, багато тепла.
Ще тато і мама — найкращі у світі
І пісня чарівна, щоб завжди була.
Промінчик 3
Хай сонячний зайчик стрибає по хаті,
Хай казку дарує і щире тепло.
Щоб всі ми були і здорові, й багаті,
І щастя веселе у хаті жило.
Промінчик 4
Щоб сонце ласкаве усіх зігрівало,
А сонячний промінь світився в душі.
Бо ж, справді, нам треба для щастя чимало —
Довкілля прекрасне і добрі вірші.
Промінчик 5
А ще треба сонце — велике й гаряче,
Без сонечка, світла не буде й тепла.
Без нього найменша травинка заплаче,
А треба, щоб радість від сонця цвіла!
Промінчик 6
Ми промені сонця — ласкаві й веселі!
Здоров’я і щастя усім несемо.
Стрибаємо зайчиком в кожній оселі,
А нічка настане — ми спати йдемо.
Промінчик 7
Ми — зайчики сонячні з вами на святі,
Щоб серце раділо й усмішка цвіла.
Щоб всі ви світились, душею багаті,
А в серці було ціле море тепла!
Усі промінчики.
Ми сонячні промінці, сонячні зайчики!
А як же без сонця? Від нього світло і тепло, від нього саме життя! Від нього наша Земля — жива планета!
Від сонечка — здоров’я у кожного з нас, сила, щастя і радість.
Чи знаєте ви, що здоров’я — всьому голова?
Дитина 1.
Привіт вам, сонячні зайчики, ми раді зустрічі з вами, тому що всі любимо сонечко, світло і тепло. А без сонця не було б життя на Землі і планета була б темною і холодною.
Рідне сонечко привітне,веселіше нам світи.
Хай усе довкіл розквітне.
Бо життя даруєш ти!
Дитина 2
Ще сонечко людям здоров’я дарує
І пестить проміннячком квіти й сади.
І світла й тепла нам воно не шкодує.
Щоб всі виростали здорові завжди.
Промінчик 1.
Отож починаємо веселе свято здоров’я!
Будемо змагатися, гратися, співати, читати вірші та відгадувати загадки. У народі кажуть: «Здоровому — все здорово!»
Із промінців, як із ниточок, можна зробити багато речей, наприклад, скакалку. От у мене є гарні різноколірні скакалки. Розпочнемо змагання. Я запрошую шестеро дітей. 
(Вибирає учнів для змагання, роздає скакалки і пояснює умови змагання.) Хто стрибатиме якнайдовше, той виграє і одержить приз. 
(Діти-«промінчики» стежать за дотриманням правил та вручають призи.)
Промінчик 2.
А зараз поділимося на дві рівні команди для перетягування канату. Побачимо, хто сильніший! (У команді по 6—7 дітей.)
Промінчик 3.
А якщо ниточки-промінці зв’язати, то вийде ось таке кільце(показує). Візьмемо такі кільця і проведемо наступну гру-змагання! Треба пробігти туди і назад, перестрибуючи через кільця, як через скакалку. Хто найшвидше пробіжить і при цьому не збиватиметься, той переможець!
Промінчик 4.
 Молодці, діти! Ви продемонстрували свою силу і спритність. А це свідчить про те, що ви любите фізкультуру і спорт. Зараз проведемо змагання «Збір картоплі» і побачимо, хто спритний і швидкий. (На підлозі будь-як розкидані різноколірні кульки — сині, червоні, білі, жовті, зелені, по 10 штук кожного кольору. Виходить п’ятеро дітей, кожному дається пласка тарілочка. Дитина повинна якнайшвидше зібрати на тарілочку кульки свого кольору і поставити їх разом з тарілочкою на відповідне місце.)
Це ще не все... Кожна людина повинна вміти почистити картоплю, щоб потім зварити її та наїстися. Отже, я даю по 2 картоплини цим учням, ніж для чищення, тарілку і продовжуємо змагатися, хто швидше почистить свої бульби.
Промінчик 5. Ви здогадалися, чому вам дають такі призи? Гребінці, зубні щітки, пасту, мило, застібки для волосся, рушнички, носові хустинки, серветки? (Відповіді дітей.) 
І я знаю! Це для того, щоб ви виконували правила гігієни і були здоровими. Дуже важливо, щоб усі дотримувалися чистоти, оскільки чистота — запорука здоров’я! Діти знають про неї вірші і пісні. Зараз ми трішечки відпочинемо від змагань і послухаємо наших друзів та всі разом поспіваємо.
Хлопчик
Щоб міцне здоров’я мати,треба добре-добре знати
Дітям правила прості,
а за змістом — золоті!
Дівчинка
Щоб нічого не боліло,полюбити треба мило!
Часто й чисто руки мити
та охайному ходити.
Хлопчик
Щоб здорові зубки мати, слід про них щоденно дбати:
Чистить, ротик полоскати
і твердого не кусати.
Дівчинка
Овочі та фрукти мити.Щоб ніколи не хворіти.
Бо мікроби щохвилини
так і липнуть до людини!
Хлопчик
Та й волосся причесати, щоб красивий вигляд мати.
А в кишені кожну днинку
носову носи хустинку.
Дівчинка
Щоб здоровим довго жити,воду слід усім любити,
Мило, пасту, гребінець —
будеш справжній молодець!
А тепер і пісеньку можна заспівати!
Діти виконують пісню на вибір учителя.
Промінчик 5.
Запальний танець теж усі люблять, а щоб навчитися танцювати, треба докласти чимало зусиль. Ось як танцюють наші діти!
Діти виконують танець на вибір учителя.
Промінчик 5.
А тепер моя гра! Бо гратися люблять всі. А найулюбленіша гра — футбол! Тільки замість шкіряного футбольного м’яча візьмемо для гри три повітряні кульки. У ворота треба забити ногами всі повітряні кульки. Воротар їх буде ловити або відбивати, а футболісти — намагатися забити. Проколювати кульки не можна.
Промінчик 6.
Цікава гра — футбол. А я пропоную ще одну — біг у мішках. Бігати ви всі любите, а от спробуємо побігати в мішках. Для гри треба п’ятеро дітей. Хто перший пробіжить туди й назад, той забере ось цей приз(показує).
Промінчик 7.
А тепер командна гра. Дівчатка можуть грати проти хлопчиків або можуть бути дві змішані команди по семеро чоловік.
Спочатку м’яч передають із рук в руки від першого до останнього учасника команди, а потім — до першого. Далі перший учасник бере його в руки і біжить з ним, щоб покласти в коло. Потім біжить до перепони, під якою треба пролізти, далі пробігти по лавці, перескочити через огорожу(натягнутий шнурок), позбирати кеглі, поставити їх на стільчик (один учень розкидає кеглі відразу після того, як їх ставлять) і повернутися тим самим шляхом, віддати наступному учасникові команди м’яч і стати з кінця. Кожен наступний учасник має повторити цей шлях. Яка команда першою впорається із цими завданнями, та й перемогла.
Виходять усі сім промінчиків.
Промінчик 1
У нас було чудове свято,
Ігор і віршів багато,
Ми змагалися й співали —
Гарно всі відпочивали!
Промінчик 2
Щоб здоровим, сильним бути,
Треба нам про сум забути.
Спортом треба всім займатись
І частіше усміхатись!
Бо усміхнена людина —
Це здоров’я половина!
Промінчик 3
Треба мило полюбити,
В чистоті свій вік прожити,
Щоб хвороби щохвилини
Не чіплялись до людини.

Промінчик 4
Працю треба полюбити,
Щоб чудово в світі жити.
Без труда, як без води, —
Ні туди і ні сюди!
Праця нас весь вік годує,
Тіло й дух усім гартує.
Промінчик 5
Щоб було здорове тіло —
Встав і враз берись за діло,
Та зарядкою займайся
І водою обливайся.
А щоб дух здоровий мати,
Треба добрим в світі стати!
Промінчик 6
Зуби добре вичищай,
Милом руки вимивай.
Пам’ятай про основне,
Що здоров’я — головне!
Промінчик 7
Як нема у тебе сили,
Світ тобі стає немилий.
Бо гіркий у того вік,
Кому завжди треба лік.
А здорове буде тіло,
Зробиться усяке діло!
Усі разом. Бережи одяг, доки новий, а здоров’я — доки молодий! Бо здоров’я — всьому голова!
                      

Сценарій спортивного свята «Супер малята» для учнів 1-4 класів ( виховний захід)


Тема: «Сприяння залученню школярів до систематичних занять фізичними вправами, виховувати сміливість, силу волі, витривалість, формувати основи здорового способу життя»
Мета:  1. Розвивати рухові якості під час проведення естафети.
             2. Формувати стійкий інтерес до фізичної культури, використовуючи позитивний емоційний стан.
3. Виховувати любов і патріотизм до рідного краю.
Спортивний інвентар: тренувальні м’ячі,  медбольні м’ячі, гімнастичні кола, дощечки, прапорці.
Місце проведення: спортивний зал, святково прибраний. На стінах (у руках уболівальників) лозунги із написами привітання та підтримки учасників змагань.
  Під звуки спортивного маршу та оплески вболівальників команди заходять до спортивного залу та шикуються. Вчитель фізичного виховання оголошує відкриття спортивного свята.
  До слова запрошується директор школи, яка вітає учнів і дозволяє відкрити свято. Учасників та гостей вітають учні.
Ведучий 1:
У нашій школі свято
Чути гомін, жарти, сміх.
Ми зібрались привітати
Фізкультурників усіх.
Ведучий 2:
Дорогі наші учні,
Любі хлопчики й дівчатка,
Бабусі й вчителі,
Вас вітаєм від душі.
Ведучий 3:
Хай не буде суперечок
Серед нас ніколи.
Нехай спорт нас об’єднає
В нашій рідній школі.
Ведучий 4:
Кожен день по розпорядку
Ти роби завжди зарядку.
Для здоров’я вона- плюс,
Намотай собі на вус.
Ведучий 5:
Зрозуміло і відомо,
Що приємно буть здоровим.
Тільки треба знати,
Як здоровим стати.
Ведучий 6:
В обіймах літа і зими
Ти, друже, спорт приймай завжди.
Щоб рости і гартуватись,
Фізкультурою займатись,
Треба, друзі, нам щодня.
Ведучий 7:
Здорові діти- нація здорова,
Багата Україна і чудова.
Тож:, діти, ви здоровими ростіть.
В майбутнє добрими ідіть.
 Програма свята
Проведення конкурсу,  оцінення заявок.  Капітани команд говорять чітко девіз команди.
1.1.                     Змагання «Естафетний біг ». Кожен оббігає прапорці і передає естафету наступному учаснику. Перемагає та команда, яка швидше подолає відстань.
1.  2.                      Вікторина «Зимові види спорту». Яка команда назве більше зимових видів спорту за 1 хв., та й перемагає.
2.1                       Естафета «Переправа». Переставляючи дощечкі, хто швидше подолає відстань, та команда й перемагає.
2.2                        Вікторина «Літні види спорту». Яка команда назве більше літніх видів спорту за 1 хв., та й перемагає.
3.1 Змагання «Влучити в ціль». Кожен учасник кидає м’яч в обруч, який тримають учні на відстані 5 м від команди. Перемагає та команда, у якої більше попадань у кільце.
3.2 Швидко назвати, скільки гравців грає на футбольному полі.
4.1. Змагання «Як козаки гарбузи котили»- упору присівши, учень котить медбольний м’яч в гімнастичне кільце по прямій лінії на відстані 12м. і повертається в свою команду звичайним бігом.
4.2. Швидко назвати найпоширеніші види спорту в нашій школі.
5.1. Змагання «Перенесення вантажу». Два тренувальних м’ячі  переносимо і кладемо в гімнастичне кільце, повертаємось звичайним бігом. Перемагає та команда, яка швидше виконає вправу.
5.2. Конкурс малюнка на спортивну тематику. Беруть участь від кожної команди 1 хлопчик і 1 дівчинка.
6.1. Змагання «Естафетний біг боком». Беруть участь по два учасника від команди. Перемагає та команда, яка швидше закінчить вправу.
6.2. Змагаються вболівальники. Запитання батькам: « Які види спорту є олімпійськими?»
7.1. Змагання «Стрибки у довжину з місця». Беруть участь усі учасники. Перемагає та команда, учні якої  стрибнуть далі.
7.2. Назвати найлегший м’ячик у спортивних іграх(тенісний).
8.1. Змагання «Вправа Повзунок» - виконують хлопчики (ходьба в присіді) до прапорця, назад повертаються в бігу: Виграє команда, яка швидше виконає вправу.
8.2. Які ви знаєте фізичні якості (сила, витривалість,спритність, гнучкість, швидкість).
9. Змагання «Стрибки зі скакалкою». Стрибки виконують три дівчинки, перемагає той, хто виконає якнайбільше стрибків без зупинки.
10. Змагання «Вправи на дихання». Виконують три учні, хто найбільше і найшвидше надує гумових кульок, той і перемагає.

Підсумки змагань підбиває суддівська колегія. Грамотами нагороджує директор школи.  

Бесіда. Тема. Запобігання отруєння хімічними речовинами

Мета: Вчити дітей основних правил запобігання отруєння хімічними речовинами, навчити надавати невідкладну допомогу потерпілим від потрапляння на тіло чи в очі хімічних речовин; розвивати увагу, мислення; виховувати турботу про своє здоров’я.
Хід заняття:
I. Організаційний момент.
II. Повторення вивченого матеріалу.
- Діти, що для людини найцінніше ?
- Так, здоров’я.
- Для чого людина повинна їсти ?
- Яких правил харчування ви дотримуєтесь?
- Що може стати причиною отруєння ?
- Які отруйні хімічні речовини ви знаєте ?

III. Вивчення нового матеріалу
1. Бесіда про отруйні речовини.
- Нині у світі нараховується до 6 млн. хімічних речовин.
Отруйними речовинами, що найчастіше зустрічаються у побуті є хлор, ртуть, аміак, та ін.
Хлор – це газ жовто-зеленого кольору з різним характерним запахом. У великій кількості використовується для відбілювання тканин і паперової маси, знезараження води питної та ін.
- Чиї батьки вдома користуються хлором?
- Які заходи безпеки вживають?
Аміак – безбарвний газ із характерним різким запахом (нашатирний спирт).
Рідкий аміак використовується як робоча речовина у холодильних машинах. Аміачна вода застосовується як добриво.
Ртуть – небезпечна речовина. Пари ртуті та її сполуки дуже отруйні, у високій концентрації виникають гострі отруєння. Потрапивши до організму через органи дихання, ртуть залишається там назавжди.
2. Створення проблемної ситуації.
- Як хімічні речовини можуть потрапити в організм людини?
3. Розв’язування проблеми.
Найпоширенішими випадками отруєння є :
- засобами миття ванн;
- знищення плям від іржі;
- відбілювання тканини.
4. Висновок. Що треба робити, щоб уникнути хімічних отруєнь?
- не можна брати в руки та вживати невідомі речовини;
- якщо ви випадково розбили склянку з хімічною речовиною, негайно одягніть вологу марлеву пов’язку, провітріть приміщення, сповістіть про цей випадок дорослих;
- якщо хімічна речовина суха – не дмухайте на неї, не намагайтеся стерти її за допомогою одягу;
- обов’язково розпитайте батьків, що саме входить до складу хімічного засобу, якими вони користуються..
5.Робота в групах.
- Об’єднайтеся в групи. Кожна група має розглянути запропоновану ситуацію і пояснити дії, які при цьому треба виконати.
I - група. Мама вирішила почистити ванну порошком, що містить кислоту. Раптом упаковка випадає з її рук і порошок потрапляє на шкіру.
II - група. Ви зачепили у гаражі коробку з незнайомим порошком і він висипався.
III - група. Діти захотіли дізнатися про будову батарейки. Замість того, щоб прочитати відповідну літературу і дізнатися з неї про вміст батарейки, вони розрізали її. З батарейки витекла пекуча речовина. Що ви порадили б цим дітям?
IV – група. Діти бешкетують. Один хлопчик бризкає на іншого водою з поливалки. Той схопив з полички лак для волосся і спрямував на приятеля. Чим загрожує ця ситуація?
6.Висновок.
- Отже, потрапивши всередину організму, небезпечні хімічні речовини вражають органи дихання і травлення. Потрапивши на шкіру чи в очі, ці речовини спричиняють опіки. Людина відчуває пекучий біль, шкіра червоніє. У цьому разі промийте вражену ділянку шкіри чи очі великою кількістю води, протягом 10-15 хв. Сильні отруєння засобами побутової хімії лікують тільки в лікарні.
IV. Підсумок заняття.
- Які отруйні речовини найчастіше зустрічаються у побуті?
- Які є основні правила, щоб уникнути хімічних отруєнь?


Бесіда. Правила безпечного користування
побутовими газовими приладами

Мета: Ознайомити учнів з правилами безпечного користування побутовими приладами. Виховувати у них почуття самозбереження, формувати навички, правильної організації життєдіяльності.

Хід заняття:
1. Організація класу.
2. Повторення раніше вивченого.
«Мозковий штурм»
- Яке паливо використовується у ваших оселях?
- Чому люди най більше використовують газ?
- В якому стані буває газ?
- Як газ потрапляє в нашу оселю?
- Як виявити запах газ?
3. Мотивація навчальної діяльності.
Займи позицію
4. Робота в групах.
Діти допоможіть Надійці прийняти правильне рішення.
5. Розповідь вчителя.
Надійка повернулась зі школи, але вдома мами не було. На плиті стояла каструля з холодним супом.
- Що робити?
- Їсти суп холодним?
- Зовсім його не їсти?
- Підігріти страву на плиті?
Діти обговорюють та висловлюють свою позицію.
Вчитель: А чи вмієте ви користуватись газовими приладами?
Отже сьогодні ми ознайомимось, або закріпимо правила користування побутовими газовими приладами.
6. Вивчення нового.
Серед поданої побутової техніки знайдіть ту що працює від газу. ( пральна машина, холодильник, праска, газова плита, газова колонка).
Кого батьки вчили та кому дозволяють користуватись газовими приладами?
Ознайомлення дітей з роботою газових приладів.
1. Розгляньте будову газової плити з чого вона складається.(Діти розглядають малюнки та називають деталі)
2. Порядок включення.
Дітям пропонується скласти з окремих аркушів-порад порядок включення газової плити.
• Перевір чи всі газові ручки закриті на плиті;
• Від крий кран газопроводу, який знаходиться на трубі;
• Підпали сірник чи електро-запальничку піднеси до конфорки;
• Поверни ручку;
• Газ загорівся.
Вчитель:
- Чи можна спочатку повернути ручку а потім запалити сірник?
- Який перший пункт? Чому?
Почитай текст.
Правила безпечного користування побутовими газовими приладами
Гази та особливо продукти їх згорання спричиняють отруйну дію, тому треба дотримуватись особливої обережності. Необхідно провітрювати приміщення де є газові прилади. Забороняється:
- Користуватись газовими колонками при відсутності тяги;
- Відкривати кран газопроводу, не перевіривши, чи закриті всі крани газової плити;
- Стукати по кранах, пальниках твердими предметами;
- Сушити речі над газовою плитою.
Почувши запах газу, перекрийте кран газопроводу і зателефонуйте 04.
Вчитель:
- То яких ще правил безпечного користування слід дотримуватись при роботі з газовими приладами?
- Поясніть чому неможна сушити речі над плитою?
- Чому слід відкривати квартирку, коли горить газова плита?
- За яким номером слід телефонувати почувши запах газу?
Допоможіть зайчику виключити газову плиту.
- Складіть по порядку правила дії.
1.Закрийте ручку на газ плиті ;
2.Почекай коли згасне полум’я
3.Закрийте кран газопроводу.

7. Підсумок уроку:
- Що нового ви сьогодні для себе дізналися?
- Про що розповісте вдома меншим братикам чи сестричкам?



Виховна година. Сірничок малий, а біда велика

Мета: Розвивати в дітей розуміння того, що гра з сірниками приводить до біди. Виховувати правильне поводження з вогнем у побуті і відповідальність за свої вчинки.
Обладнання: малюнки, плакати.

Хід заняття

І. Організаційний момент
ІІ. Основна частина заняття
    1. Слово вчителя
-         Сьогодні ми поговоримо про вогонь, який для кожного з нас може бути і другом, і ворогом. Частіше він буває добрим і турботливим, бо дарує людям тепло і світло.
Вогонь прийшов до людей ще в сиву давнину, коли вони жили в печерах. Поступово люди навчилися ним користуватися і зрозуміли, що вогонь може стати добрим помічником і захисником.
Страшну силу вогню люди відчували завжди і боялися його. Однак відчували і його добру волю. Тому поступово навчилися приборкувати вогонь і керувати ним. Але як його викликати? Це було великою загадкою.
Вогонь приходив на Землю від блискавки і лише тоді, коли небо сердилося. У ті години було дуже страшно, все довкола освічувалося різким блакитним вогнем. А коли по ночах було холодно, то дуже хотілося, щоб вогонь прийшов у темну печеру. Але як це зробити? Люди придумали ось що…
         Коли від блискавки спалахувало дерево, то після грози воно ще диміло і в ньому залишався жар. Людина взяла цей жар і занесла в печеру, де купкою лежав сухий хмиз. Жар дуже пік руки, і людина кинула його на купку, яка в мить спалахнула. Стало страшно, але цікаво, що людина не вибігла, а зачекала, що з того буде. Вогонь освітив темну печеру, наповнив її теплом. Стало зрозуміло, що треба для тепла і світла. З тих пір, коли чоловіки йшли на полювання, жінки й діти збирали сухий хмиз і складали  у центрі печери. По черзі слідкували, щоб вогонь не погас. Життя людини зовсім змінилося. Їй було не так страшно у своєму житлі, адже коли горів вогонь, то хижі звірі не могли зайти,  бо боялися вогню, а людина перемогла страх, зрозуміла, що вона сильна і розумна.
         Минуло багато часу, коли люди зрозуміли, що вони й самі можуть добувати вогонь. А це трапилося так. Одного разу людина взяла тверду паличку, почала нею наполегливо крутити об суху деревину, щоб зробити дірочку. І раптом пішов дим! Вона злякалася і кинула деревину в сухий мох. Мох задимів. І з відти вирвався маленький язичок полум’я. Людина здивувалася і зрозуміла, що зробила відкриття – викликала вогонь. Тепер вогонь можна було викликати тоді, коли це було потрібно.
    Згодом людина змайструвала з каменю свого першого ножа.  Їй треба було мати гострого ножа, а тому вона терла камінь об камінь, до того часу, поки він не нагрівався так, що вона не могла його втримати. Людина кинула своє знаряддя на сухе листя, поки воно не задиміло, зрозуміла, що від тертя виникає вогонь.
    На вогонь можна дивитися безкінечно, бо він приваблює і зачаровує, наводить на роздуми.
-         Але що ж таке вогонь?
-         Що це за диво, в якому є і ласка, і доброта, тепло і світло?(Вогонь) 
Коли він виходить з – під контролю, стає страшенним ворогом і лихом.
-         Коли вогонь буває ворогом?
-         Хто спостерігав за вогнем?
Горіння – це хімічна реакція, при якій одна речовина нагрівається на стільки, що з’єднується з киснем і при цьому виділяється енергія у вигляді тепла і світла. Жар нагрівається, частини сажі згорають до кінця, дим пропадає і від вогню народжується новий вогонь.
     Пізніше людина навчилася добувати вогонь із сірки – хім.. елемента, яка при легкому терті викликає вогонь. Сірничок – дерев’яна паличка – довго не горить. Коли вогонь доходить кінчика пальців, то викликає опік. Від цього часто виникають пожежі. Тоді вогонь перестає бути другом, а стає ворогом. Вогонь ніколи не гасне сам. Його треба гасити вогнегасником,  водою, накривати мокрим простирадлом. А коли він набрав сили, то з ним можуть впоратися лише пожежники.
     Зважаючи на це, треба добре знати одне правило – «Ніколи не грайтеся з сірниками». Сірники – це не іграшка. Гра з ними може призвести до страшної трагедії.
   Нині для того, щоб викликати вогонь є чимало різни пристосувань. Це сірники, газові запальнички, збільшувальне скло, петарди і хлопавки і т. д.
Пожежа – це велике лихо, яке забирає життя всього живого. А причини пожежі можуть бути різні.

2. Ознайомлення з правилами поводження із сірниками

Запам’ятай!
·        Не грайся з сірниками і не розпалюй самостійно вогнищ.
·        Не носи запалені палки.
·        Не пускай підпалених паперових літачків
·        Нічого не підпалюй.
·        Не запалюй збільшуваними скельцями папір, ганчір’я, суху траву
·        Не засвічуй свічку без дорослих, не бався запальничкою
·        Не забудь номер служби безпеки «01».



3. Обговорення ситуацій
Питання для повторення
Що треба робити, якщо:
-         Щойно щось почало горіти?
-         Ти не встиг загасити вогонь, і пожежа набирає сили?
-         Вогонь вже поширився на велику частину площі?
Знай! Ніколи не ховайся під ліжко, у ванну кімнату, в туалет, в комірку – там тебе найшвидше дістане небезпечний дим! Від вогню і диму втікай на подвір’я.

ІІІ. Підсумок заняття
-         Що нового довідались на занятті?
-         Що корисне взяли для себе?


 Виховна година.    Культура харчування
Мета: закріпити поняття збалансо­ване, раціональне харчування, динамі­ка вживання їжі; формувати уявлен­ня про гігієну і правила харчування; довести дітям шкідливість недоїдан­ня та переїдання; розвивати інтерес до опанування культури харчуван­ня; виховувати санітарно-гігієнічні навички.
ХІД БЕСІДИ
1.      Актуалізація опорних знань. Бесіда.
Що є неодмінною умовою життя людини?
Чим їжа забезпечує наш організм?
Скільки ми повинні вживати їжі?
Які правила вживання їжі ви знаєте?
Яке харчування називають правильним?
Чому ми повинні вживати різноманітну їжу?
Як називаються основні вживання їжі?
2.      Повідомлення теми.
—     Наше здоров'я здебільшого залежить від того, як ми харчуємось. Сьогодні поговоримо про шкідливість недоїдань та переїдань.
3.      Проблемне питання.
—     До чого може призвести недоїдання?
—     Чому ми повинні дотримуватись режиму харчування?
Розповідь учителя
—      їжа є будівельним матеріалом, і вона теж неоднакова за своїм складом і значенням для організму. До складу продуктів харчування входять білки, жири, вуглеводи. Білки містяться в м'ясі, рибі, яйцях, молоці, кефірі, квасолі, горосі. Багатими на жири є вершкове масло, рослинні олії. Багатими на вуглеводи є мед, цукор, хліб, картопля, рис, манна, вівсяна та інші крупи, фрукти, овочі. Білки є будівельним матеріалом для організму, з них утворюються нові клітини, і завдяки цьому людина росте.
Жири відновлюють витрати тепло­вої енергії. Вони потрібні для зігрівання організму.
Вуглеводи витрачаються для роботи м'язів (фізична праця, рух, дихання, робота серця та інших органів).
Вживаючи прості вуглеводи (солодощі) протягом усього дня й після їжі, їх необхідно запивати рідиною (молоком, чаєм, водою). Причому ріди­ни повинно бути в 10—12 разів біль­ше, ніж солодощів.
Не можна вживати у надлишку про­дукти, багаті на складні вуглеводи (білий хліб, печиво, булки, торти, тістечка).
Захоплення солодощами, особливо, якщо людина недостатньо рухається, призводить до ожиріння.
Яку шкоду завдає людині недоїдан­ня та переїдання?
Переїдання призводить до переван­таження організму і хвороб.
Неперетравлена їжа «з'їдає» того, хто її їв. Тому з-за столу потрібно вста­вати без відчуття важкості в шлунку і з легким відчуттям голоду.
Недоїдання також небезпечне для ор­ганізму, оскільки він не отримує не­обхідних поживних речовин.
На дошці — малюнки. Розкладіть їх на три групи: в першу групу — страви, які краще з'їсти на сніданок; у дру­гу — страви, що краще їсти на обід; у третю — страви, що можна їсти на вечерю.
3.      Відгадування загадок.
     Латка на латці, посередині криць.
     Хто без болю і печалі доводить до сліз?
     Сидить дівчина в коморі, а коса
надворі.
4.      Читання вірша В. Дворедької «Салат».
Ми огірочок поріжем тоненько нашаткуєм капусту дрібненько, Ще насічемо петрушки і кропу, Трохи підсолимо, знімемо пробу. От і настала сніданку пора,— їжте поживний салат, дітвора!
5.      Читання правил із дошки.
     Необхідно старанно пережовувати Їжу.
     Під час 'їжі не можна читати, говорити, сміятись.
     Вечеряти потрібно не пізніше, ніж за 2 години до сну.
     Переповнений шлунок заважає нормальній роботі серця та легенів.
     На вечерю шкідливо їсти багату на білки їжу. Вона стає причиною неспокійного сну.
     Недоїдання та переїдання шкідливі для здоров'я.
6.      Підсумок.
— Поживність продуктів залежить від наявності в них білків, жирів та вуглеводів. Вони потрібні організмові у точно визначеній кількості.
Денна норма молодшого школяра Білки — 80 г; жири — 80 г; вуглеводи — 325 г.
Недостатня кількість білків жирів, вуглеводів призводить до виснажен­ня організму. Але більшої шкоди за­вдає їх надлишок. Переїдання при­зводить до перевантаження організму, ожиріння та хвороб. Тому необхідно привчитися їсти в міру, щоб спожи­те могло перетравитися.
                           

Виховна година. Здорові зуби – запорука здоров’я
Мета: Надати учням відомості, необхідні для зміцнення здоров’я зубів, розповісти про деякі причини карієсу; навчити дотримуватись правил гігієни; виховувати дбайливе ставлення до власного здоров’я. 
Обладнання: аудіо запис веселої музики, плакат «Обери замість цукерок фрукти – найкорисніші продукти!, невелика виставка зубних щіток, паст, зубочисток, жувальних гумок та виставка учнівських малюнків на тему «Щоб не зустрітись із карієсом», кросворд, намальований на аркуші ватману, пам’ятки «Їж те, що корисно для зубів»
                                                           Хід заняття
Виступ учн
я
Рано-вранці на світанку  умиваються качата, кошенята й мишенята, і хлоп’ята, і дівчата.
З гігієною ми друзі – 
це відомо всій окрузі!  Серед нас немає тут  нечепур та замазур
Слово вчителя. 
Сьогоднішня наша розмова присвячена гігієні. Але спочатку давайте розв’яжемо кросворд. Він має один секрет: якщо правильно відгадувати усі слова, розміщені по горизонталі, то по вертикалі можна прочитати ключове слово – тему нашої зустрічі.
Кросворд «Ворог посмішки»
Загадки до кросворда:
1. Зуби чистити щодня  не лінуюсь завжди я.
Допоможе мені чітко 
у цій справі зубна….. (щітка)
2. Я і кругле, і гладке,  не м’якеньке, а скляне.
Хто гляне на мене, 
той побачить себе. (дзеркало)
3. Вилікує кір, бронхіт, ангіну  і  пропише вітаміни  (лікар)
4. Багато зубів маю, та нікого не кусаю. (розчіска)
5. Знає мавпа і гієна – всім  потрібна….  (гігієна)
6. Солодка, смачна, та неїстівна.
Хоч на зуби кладуть, 
та ніколи не жують  (паста) Ключове слово кросворда «Карієс»
Запитання до учнів. 
Що означає слово «карієс»?
  Коли виникає це захворювання? 
Як ви гадаєте, чи впливає хвороба зубів на здоров’я усього організму і чому?
 
Як можна запобігти
виникненню карієсу?
Слово вчителя. Правильно, щоб зуби були здорові, їх потрібно чистити. Це люди зрозуміли давно. І чого вони не пробували задля цього. Давні греки, наприклад, чистили зуби попелом, товченим склом чи навіть пемзою. Зубною щіткою їх слугували ганчірочки з вовни, просякнуті медом, а зубочистками – кігті тварин. Звичайно, такий догляд за зубами був не зовсім приємною процедурою, проте, якщо вірити античним лікарям, посмішки давніх греків мали дуже гарний вигляд.
А от мешканці Індії винайшли більш приємний засіб – вони жували деревинну кору. Її м’які волокна очищали зуби, а сік дезінфікував порожнину рота та зміцнював ясна.
У країнах Азії, щоб зберегти зуби, їх покривали чорним лаком.. А мешканці Ближнього Сходу протирали зуби шкуринкою граната, у Сибіру жували спеціально оброблену смолу.
За часів Середньовіччя були винайдені зубні еліксири, якими не чистили, а полоскали рот. До речі, вони дійшли і до наших днів. У другій половині ХVІІ сторіччя винайшли новий засіб – сіль! Використовувати її порадив голландський учений Антоні Ван Левенгук, який відкрив невідомий доти науці «світ мікробів2. Його вразила численність мікробів, що міститься у ротовій порожнині людини, і він відразу вжив заходів щодо боротьби з ними. Потерши зуби сіллю, Левенгук зазначив, що кількість мікробів у роті значно скоротилася. З тих пір люди чистили зуби сіллю.
У ХІХ сторіччі зуби стали чистити товченою крейдою, розтертою на порошок із додаванням м’ятного екстракту. А от зубна паста з’явилася лише у двадцяті роки минулого сторіччя.
Слово вчителя.  А тепер я пропоную усім підійти до виставки, де розміщені засоби догляду за зубами та порожниною рота. ( Під час її огляду учитель або запрошена медсестра розповідає учням про користі якості паст, жуйок.)
Гра «Дозволяється – забороняється».
Усі учні вишиковуються в одну лінію. Учитель із м’ячем у руках стає навпроти. Він кидає одному з гравців м’яч і називає ситуацію. Гравець, що упіймав м’яч, має відповісти «дозволяється» або «забороняється». Якщо відповідь правильна – гравець робить крок до Ромашкіна, якщо ні – крок назад. Виграє той, хто підійде до вчителя найпершим.
Орієнтовні ситуації для гри:
- довго гризти соняшникове або гарбузове насіння (забороняється)
- гризти льодяники (забороняється)
- полоскати рот після їжі (дозволяється0
- гризти моркву та яблука (дозволяється)
- гризти рафінад (забороняється)
- чистити зуби (дозволяється)
- жувати гумку, що не містить цукор (дозволяється)
- брати зубами металеві предмети (забороняється)
- вичищати із зубів залишки їжі зубочисткою (дозволяється)
- пити окріп та їсти гаряче (забороняється)
- колупати в зубах булавкою, голкою, ампулкою ручки (забороняється)
- часто їсти сиркову масу (дозволяється)
- користуватись чужою зубною щіткою (забороняється)
Заключне слово вчителя. 
От і добігає кінця наша зустріч. Гадаю, що всім вам було цікаво. А щоб краще запам’ятати, що найбільш корисне для ваших зубів, поглянемо та прочитаємо цей плакат. (Учитель або медсестра показує учням плакат «Обери замість цукерок фрукти – найкорисніші продукти» і дає пояснення, чому вживання фруктів позитивно впливає на здоров’я людини.
Сподіваюсь, що ми іще зустрінемось із вами. А на згадку про нашу сьогоднішню зустріч я хочу зробити вам невелику подаруночки. (Учитель та медсестра роздають усім учням гігієнічні комплекти та пам’ятки «Їж те, що корисно для зубів»).
Пам’ятка для учнів «Їж те, що корисно для зубів».
Сир – знищувач бактерій. Якщо ти з’їв що – не будь солодке, то у наступні 5 хвилин заїж це шматочком нежирного сиру (25 – 30 г.). Сир сприяє виділянню слини, що знижує вплив на зуби кислоти, яка викликає карієс. Крім того, сир містить речовини, що захищають зубну емаль від руйнування.
Тверді фрукти та овочі (яблука, морква, груша та ін..) зміцнюють ясна та уповільнюють процес руйнування зубів.
Йогурт містить багато кальцію – речовини, що сприяють формуванню та просту зубів і надає їх білосніжного кольору.
Жуйка – найкращий десерт для зубів, але якщо вона не містить цукру. Жування жуйки протягом 20 хвилин після їжі зменшує ризик руйнування зубів.
Будь обережним із їжею, що липне до зубів!

                   

Розробка свята «Казка за здоровий спосіб життя"
Ведучий:  Дорогі діти, шановні гості!
Сьогодні  ми зібралися  на свято. Але це свято незвичайне.  Такого свята  немає в календарі, але воно є в серці й душі тих людей, які ведуть здоровий спосіб життя і  бережуть своє здоров’я. А допомагати  проводити свято мені буде героїня відомої казки.  Відгадайте, хто вона така.
( під музику виходить Пеппі)
Ведуча: Діти! Ви впізнали нашу героїню? Так це Пеппі Довгапанчоха!

Пеппі:        Доброго здоров'я, діти, доброго вам дня.
Хай вам ясно сонце світить у вікно щодня.
Хай сміється мирне небо і дивує світ.
А Земля нехай дарує вам барвистий цвіт.
Бо здоров'я, любі діти, в світі головне.
А здоровий і веселий - щастя не мине!

Ведуча: Пеппі, а що це ти вітаєшся і бажаєш всім здоров’я? Ти часом не захворіла?

Пеппі: Ні, я на щастя здорова і весела! (весело підплигує)
А вам бажаю здоров’я  тому що
Хто здоровий, той сміється,
Все йому в житті вдається,
Радість б'ється в нім щоднини
Це ж чудово для людини!
Хто здоровий, той не плаче,
Жде його в житті удача.
Він уміє працювати,
Вчитись і відпочивати.
Хто здоровий - не сумує,
Над загадками мудрує,
Він сміливо в світ іде
Й за собою всіх веде.
Бо здоров'я - це прекрасно,
Здорово, чудово, ясно!
І доступні для людини
Всі дороги і стежини!

Ведуча:   І я хочу, щоб ви, мої любі друзі, були, насамперед, здоровими. І тому ми помандруємо сьогодні в казку. Але ця казка буде не проста.

Пеппі: Ой! Як цікаво! А яка ж буде ця казка?

Ведуча:  А в ній буде йти   мова про те, як потрібно берегти і зміцнювати своє здоров'я. Але, щоб потрапити в цю казку, нам потрібно відчинити чарівне віконце!
Пеппі: А як? Я не знаю!!!

Ведуча: Ой, дивись, тут якась інструкція!


Пеппі (бере в руки інструкцію) Так!. Інструкція по відкриванню чарівних вікон і дверей.
1.     Сядьте рівненько!
2.     Слухайте уважненько!
3.     Відповідайте швиденько!
Відгадайте загадки і віконечко відчиниться!

Ведуча: Так це ж легко. А діти нам допоможуть
(читає загадки, діти відгадують)
Щоб здоров'я добре мати
Слід про нього змалку… (дбати)
Кожний ранок обливатись
І зарядкою… (займатись)
У дворі щодня гуляти,
Повноцінно їсти й… (спати)
Добре мити всі продукти,
Досхочу вживати… (фрукти)

Будете це все робити –
Перестанете… (хворіти)

Ведуча: Ось і добре, загадки відгадали і віконечко відкривається!!!

Пеппі: Ура!!!
( відео або музика «В гостях у казки»)
 А яка ж це казка?

Ведуча: Це казка «Ріпка», але на новий лад!

Казка «Ріпка»

Автор.Весною ранньою дід ріпку посадив,
Водою старанно з відра її полив…
На осінь ріпка виросла в землі –
Тепер зусилля треба немалі,
Щоб ріпку витягнуть і урожай зібрати –
Потрібно дідові лиш рукавиці взяти.
(виходить під музику)
Дід ( кашляє, в рукавицях)
Оце учора я у кума був,
 Кваску  холодного із ним я « потягнув».
Тепер от горло трохи щось болить,
Та все одно я ріпку вирву вмить.
Автор.Гуп, гуп, взяв дід ріпку за чуб…
Тягне , потягне,
А витягнути не може…
Дід ( рве, не може витягнути)
Ей, бабо, на лежанці не сиди,
Ріпку рвати на город іди!
Автор.
Насилу баба із лежанки встала –
Надворі вона майже не бувала.
Повітрям свіжим дихала нечасто,
А болі в спині – не поможе й «фастум».
Баба ( помалу заходить під музику)
Автор
Гуп, гуп, взяв дід ріпку за чуб,
Баба діда за сорочку…
Тягнуть , потягнуть,
А витягнути не можуть…
Баба
Ей, внучко, за комп’ютер не сідай,
Ріпку нам тягнути помагай!
( виходить під музику)
Внучка ( в окулярах)
За комп’ютером до ночі я сиджу
З  подружками гуляти не ходжу,
Гру завершит
ь успішно хочу я,
Аж болить головонька моя!
Автор.Гуп, гуп, взяв дід ріпку за чуб,
Баба діда за сорочку,
Внучка бабу за торочку.
Тягнуть , потягнуть,
А витягнути не можуть…
ВнучкаДруже Шариков, ганяєш цілий день,
Поможи, бо ріпка у землі – як пень!
( виходить під музику)
Шариков (крутий)
Я дорослий, я курити вже почав, ав-ав.
Я крутий – учора школу прогуляв, ав-ав.
Дружбани не будуть з мене кепкувать,-
Бо я з ними можу в барі «зависать»!
Автор.
Гуп, гуп, взяв дід ріпку за чуб,
Баба діда за сорочку,
Внучка бабу за торочку,
Собачка внучку за спідничку…
Тягнуть , потягнуть,
А витягнути не можуть…
ШариковЄ у мене подружка – кицюня,
Модна вся, блондиночка гарнюня.
- Гей, Кицюню, сухарики не гризи ,
Ріпку витягнути нам допоможи.
Кицюня ( виходить під музику) Я сухарики гризуі цукерками хрумчу.
Все 
все хрумчу  і хрумчу, -Зубки скоро вже сточу!
Автор.Гуп, гуп, взяв дід ріпку за чуб,
Баба діда за сорочку,
Внучка бабу за торочку,
Собачка внучку за спідничку,
Киця собачку за ніжку…
Тягнуть , потягнуть,
А витягнути не можуть…
Кицюня ( гукає)Мишко, поки я тебе не зїла,
Узялась би ти за діло, -
В нірці щось тебе не чути, -
Поможи врожай добути!
         ( виходить під музику)
Мишка ( з гантелями)
Змалку звична до порядку
Вранці я роблю зарядку,
Умиваюсь, чищу зубки,
Доглядаю сіру шубку.
Алкоголь я не вживаю,
Цигарки не підбираю.
Кожен день ходжу до школи,
Не хворію я ніколи.
Автор.Гуп, гуп, взяв дід ріпку за чуб,
Баба діда за сорочку,
Внучка бабу за торочку,
Собачка внучку за спідничку,
Киця собачку за ніжку,
Мишка Кицюню за хвостик…
Як потягнули і витягнули ріпку!
ДідСпасибі, Мишко,
Ти нам помогла.
Скажи, ну як ти це змогла ?!
Автор
У Мишки добре самопочуття, -
Веде вона здоровий спосіб життя!
Усім потрібно про здоров’я дбати, -
Лише тоді ти будеш сильним і завзятим!

Ведуча: Я думаю, що наші гості також дбають про своє здоров’я!

Пеппі: Звичайно! Подивіться, які вони рум’яненькі, веселі та завзяті!


Ведуча: Це дуже добре! А ми бажаємо вам добре вчитися, радувати ваших батьків та рідних і бути завжди прикладом для своїх друзів!

Бесіда: «Переможемо всі хвороби»
Мета: дати учням уявлення про заходи профілактики та боротьби з вірусом грипу; скласти перелік профілактичних засобів; вчити правильно поводитися в різних ситуаціях.
Хід бесіди
Організація класу
Ось дзвінок нам дав сигнал
Працювати час настав
Тож і ми часу не гаймо
Бесіду розпочинаймо
-         Навколо нас в навколишньому середовищі знаходиться величезна кількість невидимих для ока маленьких живих істот; їх можна побачити лише за допомогою спеціальних приладів – мікроскопів, які у тисячі та мільйони разів збільшують зображення. Збудників грипу  вчені та лікарі побачили під дуже сильним електронним мікроскопом і назвали їх вірусами.
-         Віруси, що викликають  грип,  оселяються в ротовій порожнині  та в горлі хворого. Коли хворий розмовляє, кашляє або чихає, з його рота чи носа вилітають найдрібніші віруси грипу.
(Діти розглядають малюнок: зараження грипом повітряно – крапельним  шляхом)
-         Якщо здорова людина разом із повітрям буде вдихати ці крапельки, то вона може захворіти на грип.
-         Запам’ятайте: потрапляння до організму  людини хвороботворних мікроорганізмів називається інфекцією, тобто зараженням.
Пригадайте перші ознаки захворювання на грип  
v Посилення виділення з носа (нежить)
v Ніс закладений, дихання ускладнене
v Кашель
v Біль у горлі, вухах, охриплість голосу
v Висока температура, слабкість.
-         Чому ж це відбувається?
Вірус починає використовувати для свого живлення  й розмноження речовини, з яких складаються клітини вашого тіла, поступово руйнуючи їх. Крім того, до крові надходять ще отруйні продукти життєдіяльності цих мікроорганізмів.
У здоровому тілі – здоровий дух.
Що ж, мабуть,  настав час
Трохи відпочити
Я хочу на фізкультхвилинку
Всіх вас запросити.
Раз – підняли руки вгору
Два – нахилились всі додолу
Руки в боки! Повернулись
Нахилились вправо – вліво
Щоб  нічого не боліло
Раз, два, три, чотири!
Набираємося сили.
Нахились, повернись
До товариша всміхнись.
Правила запобігання захворювання на грип. (обговорення)
1.     Під час кашлю й чхання прикривайте рот і ніс хусточкою. Потрібно знати, що під час одноразового чхання чи кашлю утворюється 40 тисяч краплин слини з мікробами, які розповсюджуються на відстані 3 – 5 м. Носова хустинка, складена вчетверо, затримує 94 % мікробів, що видихаються хворими.
2.     Користуйтесь тільки власною носовою хусткою і рушником. Без них ви не маєте права нікуди йти.
3.     Оберігайте себе від різкого переохолодження.
4.     Промоклий одяг і взуття знімайте якомога швидше.
5.     Частіше провітрюйте кімнату. Добре споліскуйте склянку загального користування перед тим, як будете пити з неї воду.
6.     Частіше мийте руки з милом.
7.     Намагайтеся не ходити туди, де є хворий на грип.
8.     Загартовуйтесь.
Будемо з водою дружити.
Будемо з повітрям дружити.
Будемо зі спортом дружити.
Щоб без хвороби нам жити.
9.     Щоденно робіть ранкову гімнастику.
10.                       Щоденно вживайте свіжі овочі і фрукти. Вітаміни посилюють захисні сили організму.
Якщо хочеш здоровим бути
Правило запам’ятай:
Сам про своє здоров’я дбай
На лікарів цю турботу не перекладай.
Лікарі лікують хворих
Здоров’я вони не творять 
Людина повинна сама
Дисциплінована бути і вольова.
Тест
1.     У кого  з вас є носова хустинка?
2.     у кого є індивідуальний рушник?
3.     Хто з вас щоденно робить ранкову гімнастику?
4.     Хто сьогодні споживав овочі і фрукти?
Гра» Прожени мікробів»
Виходять діти, на голові у них – шапочки із зображенням мікробів, шкідливих  бактерій.
- Що притихли, не чекали?
Чи нас просто не впізнали?
Я – Великий Повелитель –
Злющий вірус і мучитель
А ми твої друзі – нероби
Шкідливі бактерії  і мікроби.
- Ми зникнемо лиш тоді, коли ви пригадаєте правила, яких ми дуже боїмося
Діти (по черзі)
1) Перед їжею завжди треба мити руки
2) Якщо їжа впала на підлогу, то її не можна їсти, бо можна отруїтися.
3) Не можна споживати їжу,  коли вийшов термін її придатності.  
4.) Овочі та фрукти перед вживанням треба мити.
5.) Не можна вживати незнайому їжу.
Послухавши правила, мікроби зникають.
Для хорошого здоров’я недостатньо лише знати правила гігієни, їх потрібно виконувати самим і  переконувати інших їх дотримуватися.
А тепер послухайте і перекажіть батькам правила боротьби з грипом.
1. Якщо доводиться доглядати за хворим на грип, то захищайте рот і ніс марлевою пов’язкою, склавши її вчетверо.
2. Щоденно кип’ятіть і періть марлеву пов’язку, носові хустинки та рушники хворого, прасуйте їх.
3. Не використовуйте для своїх потреб посуду хворого на грип.
4. Вологе прибирання приміщення здійснюйте 0,5% розчином хлораміну.

Пам’ятка
Правила запобігання захворювання на грип. (обговорення)
  1. Під час кашлю й чхання прикривайте рот і ніс хусточкою. Потрібно знати, що під час одноразового чхання чи кашлю утворюється 40 тисяч краплин слини з мікробами, які розповсюджуються на відстані 3 – 5 м. Носова хустинка, складена вчетверо, затримує 94 % мікробів, що видихаються хворими.
  2. Користуйтесь тільки власною носовою хусткою і рушником. Без них ви не маєте права нікуди йти.
  3. Оберігайте себе від різкого переохолодження.
  4. Промоклий одяг і взуття знімайте якомога швидше.
  5. Частіше провітрюйте кімнату. Добре споліскуйте склянку загального користування перед тим, як будете пити з неї воду.
  6. Частіше мийте руки з милом.
  7. Намагайтеся не ходити туди, де є хворий на грип.
  8. Загартовуйтесь.
       .9.         Щоденно робіть ранкову гімнастику.
  1. Щоденно вживайте свіжі овочі і фрукти. Вітаміни посилюють захисні сили організму.

 
5. Не займайтесь самолікуванням, дотримуйтесь порад лікаря.

Бесіда на тему: «Запобігання отруєнь. Запобігання отруєння хімічними речовинами»
Мета: розкрити небезпечність отруєння хімічними речовинами, вчити дітей надавати допомогу при хімічних отруєннях, розвивати увагу, пам’ять, спостережливість.
Хід бесіди

1.        Вступне слово вчителя.
Важке отруєння можуть спричинити препарати побутової хімії, отрутохімікати, інші токсичні речовини ( пестициди ) та помилкове вживання ліків та самолікування.
Дуже чутливі до хімікатів слизові оболонки очей, носа, рота і горла.  Вплив на внутрішні органи залежить від того, куди і в якій кількості потрапила отрута.
2.    Бесіда про попередження отруєння хімічними речовинами.
-          Як уникнути отруєння хімічними речовинами?
Щоб уникнути отруєнь хімічними речовинами, необхідно:
Ø  Не вживати ліки та лікарські препарати без припису лікаря у надмірних кількостях.
Ø  Користуючись препаратами побутової хімії, заздалегідь ознайомитись з інструкцією по використанню.
Ø  Отрутохімікати і пестициди не зберігати у немаркованій тарі.
Ø  Ніколи не перемішувати пестициди руками.
Ø  Зберігати хімічні речовини закритими у місцях, недоступних для дітей.
Ø  Не спалювати упаковки від хімічних речовин : при згоранні вони можуть виділяти отруйні пари.
Ø  Не брати тару з-під хімічних речовин для побутового використання.
Ø  При роботі з хімікатами закривати шкіру, користуватись захисними окулярами і респіратором.
Ø  Після роботи вимити руки з милом і вмитися.
Ø  Робочий одяг прати в гарячій воді окремо від інших речей.

3.        Розповідь про дії під час потрапляння хімічної речовини на тіло.
Якщо хімічні речовини потрапили на тіло, потрібно:

Ø  Змити отруту зі шкіри й одягу, використавши для цього найближче джерело води.
Ø  Якомога швидше прийняти душ з милом, прополоскавши водою порожнини носа і рота.
Ø  При отруєнні парами пестицидів потерпілого потрібно винести на свіже повітря, обов’язково при цьому захистити свої органи дихання, щоб не постраждати самому. При необхідності зробити штучне дихання.
Ø  Якщо потерпілий проковтнув отруту, необхідно дати йому багато води, щоб викликати блювання.
Ø  При попаданні отрути в очі слід негайно промити їх чистою водою, двопроцентним розчином соди або рідиною для очей
 ( протягом 15 хв. )
4.        Підсумок.
-          Чи можна користуватися ліками без дорослих? Чому?
-          Чому не можна гратися хімічними речовинами?
-          Що треба робити, якщо отрута потрапила в очі?
-          Що треба зробити, якщо потерпілий ковтнув отруту?


 Виховна година .  Що таке щастя? Сім кольорів щастя
Мета: - обговорити з учнями розуміння поняття «щастя»;
- вчити дітей приносити радість своїм батькам;
- поповнювати словниковий запас новими словами;
- розвивати вміння самому здійснювати свої бажання;
- виховувати бажання ввічливо висловлювати свої почуття свої почуття. 
ХІД ЗАНЯТТЯ 
I. Організація класу Сядьте, дітки, всі рівненько, усміхніться всі гарненько,
Настрій гарний ми взяли. Працювати почали. 
II. Робота над темою заняття 1. Повідомлення теми і мети заняття -Давайте усмішки всім дарувати. І друзям, і гостям, і мамі, і татові.
Хай радість злітає у небо, як птах. І добрі слова у всіх на устах.
- Сьогодні ми поговоримо про дуже важливу річ в житті людини - про щастя, про те, що означає бути щасливим і що треба для цього робити.
І нашу виховну година я хочу почати віршем.
ЩАСТЯ
Щастя – це вічна дорога земна,                        Щастя – це літо, зима і весна,
Щастя – це сонце, злива і сніг,                         Щастя – це пісню ділити на всіх,
Щастя – це віра в добро і любов,                     Щастя – це музика вільних дібров,
Щастя – це друзі і рідний твій дім.                  Щастя – це світ, подарований всім.
2. Емоціональне налаштування. _ Сьогодні на наше заняття я пропоную взяти усмішку, гарний настрій та серце наповнене добротою.
3. Гра «Збери слово» - У кожного на парті є розсипані пазли.
- Складіть з них геометричну фігуру і дізнаєтесь, коли людина почувається щасливою.
- Які слова і вирази у вас утворилися?
1. здоров’я     2. мир на Землі                3. дружна сім’я          4. вірні друзі
5. Любов        6. улюблена справа         7. мрії
- Отже, коли ж людина почуває себе щасливою?
4. Робота над казкою «Щастя» Прослухайте казку «Щастя», і спробуйте дати відповідь на питання:
- Коли ще людина почуває себе щасливою?
ПРО ЩАСТЯ
Пишно вбралось однієї неділі Щастя, бо вирішило відвідати Людей. Постукало в перші ворота.
- Хто там? — запитав перший господар.
- Щастя, — відповіло Щастя.
— Чудово! Йди-но сюди, я тебе з'їм.
З'їв чоловік Щастя і був щасливий. Постукало Щастя у другі ворота.
- Хто там? — запитав другий господар.
- Щастя, — відповіло Щастя.
- Чудово! Йди-но сюди, я тебе вип'ю!
Випив чоловік щастя і був щасливий. Постукало Щастя у треті во¬рога.
- Хто там? — запитав третій господар.
- Щастя, — відповіло Щастя.
- Чудово! Йди-но сюди, я посаджу тебе в клітку.
Посадив чоловік Щастя в клітку і був щасливий. Постукало Щастя у четверті ворота.
- Хто там? — запитав четвертий господар.
- Щастя, — відповіло Щастя.
- Чудово! Йди-но сюди, я тебе подарую.
І подарував чоловік Щастя своєму приятелеві і був щасливий... І Щастя було щасливе.
- Від чого ж Щастя було щасливим?
- Коли ще людина почувається щасливою?
(доповнюємо запис – дарувати іншим радість)
5. Робота в групах -А зараз на пелюстках ромашки, яка знаходиться у вас на парті, запишіть ті моменти, коли ви буваєте щасливими. ( Діти виконують завдання «Закінчи речення»- Я щаслив (а) коли…)
Кожна група по черзі вивішує квіточки на дошці.
- Кожен уявляє своє щастя по-різному.
Для одних - це почесті, хвала, А для інших щастя - у багатстві, Бідність для таких людей - біда. Хворим щастя бачиться в здоров'ї. Кожен, хто згубив його, жалкує. Мати за одужанням дитини Власного життя не пошкодує. В'язень мріє про жадану волю. Одинокого гнітить біль самоти. Важко, мабуть, на усій планеті Повністю щасливого знайти. Під загальний заголовок «щастя» Безліч можна віднести речей.
1, можливо, стільки його видів, Скільки на Землі живе людей.
- Подумайте і скажіть, як зробити батьків щасливими? (Бути хорошими учнями, дбати про своє здоров'я і здоров'я батьків, пова¬дитись так, щоб батьки за нас раділи тощо.)
6. Музична фізкультхвилинка Фізкультхвилинка під пісню «Щастя вам і добра»
7. Робота над складанням квітки Щастя. Я розповім вам про сім кольорів щастя, а ви будете вибирати і приклеювати на основу свої кольори до нашого щастя.
- Щастя кольорове, воно — веселе, дивовижне, радісне, прекрасне, захоплююче, піднесене. Воно робить людину світлою, наділяє її силою, впевненістю у собі. Ось таке воно — щастя.

Перший колір щастя — це життя, яке подарувала мама
Вона дала кожному із нас найбільше — життя! Вона перша в житті пригорнула кожного із нас. Наділила теплом, подарувала любов. Без неї ми б не бачили цього дивовижного, незбагненого і такого цікавого світу!
Учень 1 Ще в колисці немовля  слово МАМА вимовля.
Найдорожче в світі слово  так звучить у рідній мові:
Мати, матинка, матуся, мама, мамонька, мамуся!
Називаю тебе я, рідна ненечко моя!
Учень 2 Мама, мамочка, матуся, я до неї пригорнуся.
Вона добра і привітна, ніби сонце в небі, світла.
Учень 3 Мамо, матінко, матусю, я добра від тебе вчуся.
Ти найкраща в світі мама, ніжна, добра і ласкава!

     Пісня у виконанні дітей «У моєї мами руки чарівниці.»
Другий колір щастя – це жити у прекрасній країні, ім’я якій – Україна.
Україна – це наша земля. Рідний край із славною історією, з мудрими, талановитими людьми, з чарівною піснею, що дивує весь світ, з невмирущими народними традиціями, з мальовничою природою. Україна – це рідна мова, якої навчила нас мама, співаючи колискову.
Учень    Моя Батьківщина – велика країна весь Всесвіт для мене вона.
               Найкраща у світі моя Україна у цілому світі одна.
Учень    Я тут народилась у добру годину тут світ пізнавати учусь.
              Люблю я всім серцем свою Україну і нею пишаюсь, горжусь.
Учень    Моя Батьківщина – це злагода й мир, та небо бездонне й чудове.
               Це пісня чарівна, що лине до зір, й дитинство моє світанкове.
Учень    Україна, рідний край, поле, річка, синій гай.
              Любо стежкою іти – тут живемо я і ти!
Пісня в поєднані з танцем « Ой у лузі калина»
Мені дуже хочеться, щоб ви запалили у своїх сердечках хоча б маленький вогник гордості за те, що ви – українці. Саме вам, діти, вивчати, берегти, шанувати і вивершувати. Будьте горді, чесні, розумні, любіть свій рідний край. Її майбутнє – у ваших руках.
Третій колір щастя – Краса, Світло, Добро.
Щоб ми з вами не робили і де б ми не були треба завжди пам’ятати, що Добро-є велика сила і вона завжди переможе зло. Робіть добрі вчинки, будьте добрими,чуйними,світлими людьми і тоді і світ наш буде набагато добріший. Я хочу зачитати вам рядки свого вірша і хочу щоб вони залишили слід у ваших маленьких серденьках.
Людино! Подивитись навколо,озирнись,
Поглянь на те,що вже зробили руки.
Перед жорстоким,підлим зупинись,
Замислись, чи не буде потім муки.
Нехай образили тебе -прости,
Адже недоліків у всіх багато,
А ти добро лише у світ неси,
Зроби його невичерпно багатим.
Людино! Іди в майбутнє з піднятим чолом,
Не забувай про істини святі,
На зло відповідай лише добром,
Бо ми не вічні на оцій землі!!!
Четвертий колір щастя — це люблячі вірні друзі.
Адже добре,коли поруч з вами є друзі, які завжди підтримають,зрозуміють, з якими добре і в радості і в горі. І це дійсно велике щастя- коли є поруч такі люди. Ви ще маленькі, але у вас уже зараз є друзі. І я вам бажаю щоб і надалі в вашому серці було місце для справжніх друзів.
Вправа «Малюємо разом»
П’ятий колір щастя – це знання, які є для нас скарбом
Школа – це світла дитяча країна, у якій ми навчаємося, ростимо, мудрішаємо і міцніємо. Школа, як мама. Вона так само піклується про нас, дає основу усіх знань, які необхідні людині у житті.
Учень Школа відчиняє двері нам свої.
І йдемо охоче всі до неї ми.
Учень Школа діточок навчає, до роботи залучає.
Всім знання міцні дає, світ цікавий пізнає.
Шостий колір щастя – це Природа, бачити велич нашої природи, милуватися нею.
Мене дивують звуки природи. Вони так багато можуть розказати. Прислухайтесь до пташиного співу, чи мелодійної української пісні, до кожного голосу. До дзюркотіння струмочка, сплеску хвилі на річці і ви зрозумієте, яке це щастя чути світ! Прислухайся, це співає твоя Україна.
- Я хочу щоб ви зараз заплющили очі і послухали один запис.
- Що ви відчули коли слухали пташиний спів?
- В якому місці ви опинилися зараз слухаючи цю композицію?
А ось він і сьомий колір щастя — це здійснені наші мрії! Це все, про що ми мріємо, на що сподіваємось, про що постійно думаємо і так бажаємо, щоб воно збулося. І раптом — мрія стає реальністю, вона здійснюється — оце щастя!
Можливо, щастя має більше кольорів. Хто знає? Та я знаю лише те, що воно — різнокольорове, барвисте, світле. І хай у кожного щастя буде веселкове, чисте, бо людина приходить у світ для добра і щастя.
III. Підсумок заняття - Наша виховна година підходить до кінця.
А тепер пограємо у гру «Я- Щастя». (Діти по черзі одягають корону «Щастя».)
— Скажи, Щастя, що ти подаруєш для життя людині
(Кожна дитина
висловлює свої побажання: здоров'я, хороша
сім'я, великий будинок, освіта, розум, довголіття, робота для батьків.
мир на Землі, злагода, радість тощо.)
- Життя, діти, неповторне, тому необхідно цінувати кожен день,
кожну мить, кожну хвилинку, спілкуватись із цікавими людьми, хто бажає
бути щасливим і бажає щастя іншим. 

              ВИХОВНА ГОДИНА «ПРО КУЛЬТУРУ ПОВЕДІНКИ»
У поведінці проявляється моральне обличчя людини,її внутрішня культура і, насамперед, ставлення до інших людей.
Мета: повторити і закріпити відомі правила поведінки, вивчити ще невідомі правила, показати красу культурної поведінки і непривабливість безкультур'я, виховувати необхідність культурної поведінки. 
План
1. Що таке культура?
2. Норми поведінки.
3. Ввічливість – невід'ємна риса кожної культурної людини.
4. Тактовність – найважливіша норма поведінки.
5. Скромність у ставленні до людей. 
6. Зовнішній вигляд людини, її манери. 
7. Поведінка у громадських місцях. 
8. Правила поведінки за столом. 
9. Культура мови – важлива ознака культурної людини. 
10. Висновки.
Керівник:На питання, що таке культура, можна відповісти по різному. Культура у широкому розумінні – це сукупність усіх матеріальних і духовних цінностей, створених людством за весь історичний період його трудової діяльності. У вужчому значенні під культурою розуміють форму духовного життя людей. До духовної культури належить досягнутий суспільством рівень у розвитку освіти, науки, літератури, моралі тощо. Поняття культура має ще вужчий зміст, коли йдеться про культуру окремої людини. Цю індивідуальну культуру називають культурністю.
1-ий:
 Одним із елементів людської культури є норми поведінки. У поведінці людини відбиваються її внутрішній світ, її думки, почуття, схильності, звички. По поведінці людини ми судимо про її характер, її пороки та доброчесність, про ставлення до інших людей.
2-ий:
 Любов і повага знаходять свій вираз у ввічливості, такті, скромності. З ввічливою, сердечною людиною добре працювати, вона викликає почуття симпатії, бажання зробити їй щось приємне. Ввічлива людина завжди і при будь-яких обставинах уважна до товаришів, друзів, до знайомих і незнайомих людей. Прийшовши на роботу, вона з усіма привітається, люб'язно зустріне того, хто прийшов у справі, дасть докладну відповідь на запитання, уважно вислухає зауваження або критику товаришів.
3-ій:
 Ввічливість – невід'ємна риса кожної культурної людини. У культурних вона виявляється завжди і всюди: на роботі, вдома, на вулиці, у ставленні і до членів своєї сім'ї і до сусідів та знайомих, до дорослих та дітей. Не можна назвати культурною людину, чемну лише з начальством і грубу з своїми підлеглими чи просто з товаришами по роботі. Часто грубість, невитриманість намагаються виправдати відповідальністю завдання, труднощами в роботі, нервовістю. Але ніяких виправдань цьому огидному пережитку нема.
4-ий:
 Ввічливість завжди передбачає однакову витриманість, коректність, уміння додержувати слово, обіцянку. «Краще сто разів відмовити, ніж один раз не виконати обіцяне», – говорить мудра народна поговірка.
5-ий:
 Справжня ввічливість виявляється в умінні вислухати співбесідника до кінця, не перебиваючи, незалежно від того, хто він - начальник чи підлеглий, доросла людина чи дитина. Неприпустимо обривати людину на півслові, зневажливо кинувши: «Та що ви розумієте!», – якщо перед вами людина менш освічена, ніж ви.
6-ий:
 З ввічливістю тісно переплітається тактовність. Ввічливість і тактовність – найважливіша норма поведінки, найкраще свідчення культурності людини. Такт – це почуття міри, уміння завжди знайти таку форму звертання до людини, яка не образить її гідність, не принизить її гордість. Тактовна людина перш ніж щось сказати або зробити завжди подумає, як її слова або вчинки будуть сприйняті чи не приведуть вони через зайву різкість до небажаних наслідків. Навіть послугу людині слід робити з почуттям такту, щоб не принизити її людську гідність. Поступаючись, наприклад, місцем інваліду, треба робити це не підкреслено, щоб не образити людину, яка і так боляче відчуває фізичну ваду. Літнім людям не потрібно нагадувати про те, що вони старі. Адже, це не недолік, якого можна позбутися, а неминучий стан в житті людини.
7-ий:
 Одна літня жінка розповідала, як боляче кольнули її слова дівчини, сказані юнакові: «Поступіться, будь ласка, місцем старій жінці».Почуття такту не можна втрачати і при товариській критиці, покликаній допомогти людині подолати певні недоліки. Для критики потрібно вибирати таку форму, яка не ображає людської гідності.Ввічливі, тактовні люди ніколи не поставлять інших у незручне становище свідомим натяком на те, про що співбесіднику неприємно згадувати. Тактовна людина ніколи не буде заважати, якщо помітить, що її присутність не бажана.
8-ий:
 Не можна при розмові або при зустрічі з людьми безцеремонно їх розглядати, особливо так поводити себе з людьми, що мають якісь фізичні вади.В розмові велике значення має також інтонація. Культурна, ввічлива людина не дозволить собі вести ділову розмову з товаришами по роботі чи підлеглими в іронічному, глумливому або крикливому тоні. Крик образливий, бо в ньому чується погроза, неповага до того, хто слухає.
9-ий:
 Справжня культурність людей пов'язана із скромністю. Про те, що скромність прикрашає людину, у нас знають всі, та не всі розуміють, у чому вона полягає. Скромність у ставленні до людей - це повага до їх праці, думок, почуттів, інтересів.
10-ий:
 Скромна людина не виставлятиме на показ своєї персони, не хвалиться своїми заслугами. Чим заслуженіша людина, тим вона скромніша. Недарма народна мудрість каже: «Чим більше на дереві плодів, тим нижче схиляється його вершина».
11-ий:
 Некультурна людина дуже часто чванлива, самовпевнена, переоцінює себе, не терпить заперечень і залишається обмеженою, тому що надмірна самовпевненість заважає її зростанню. Чванство – це не тільки відсутність культури, а й ознака великої обмеженості.
12-ий:
 Ввічлива, тактовна, скромна людина завжди стримана, уміє контролювати свої вчинки, не піддаватися і не виявляти роздратування, а також не виказувати надто бурхливо своїх, радісних емоцій. Почуття самокритики допомагає правильно підійти до оцінки своїх досягнень, знань, не переоцінювати своїх можливостей, дивитись на себе очима інших, бачити недоліки та виправляти їх, виховувати гуманність, чесність та правдивість, які облагороджують людину.
13 –ий .
 Любов і повага до людей визначають і зовнішній вигляд людини, її манери. Брудна, неохайна людина викликає почуття огиди, псує настрій. Насамперед треба стежити за чистотою рук.Елементарне правило гігієни – частіше мити руки – ще не в усіх стало звичкою. Сідаючи за стіл з немитими руками, людина може відбити охоту від їжі.
14-ий:
 На жаль, ще можна зустріти жінок, одягнутих у дорогі, модні костюми та плаття, але погано випрасувані, у плямах, з відірваними ґудзиками, несвіжими комірцями. Своїм виглядом вони ніби підкреслюють повну зневагу до думки інших про їх зовнішність. І яке приємне враження залишають ті, хто хоч одягнений у дешевий, але чистий випрасуваний одяг, з акуратною зачіскою і вичищеним взуттям.
15-ий:
 Буває, що, йдучи до театру чи в гості, жінка приведе себе у повний порядок - вишукано одягнеться, зробить гарну зачіску, манікюр. Та коли їй не треба ні з ким зустрічатися, вона протягом кількох днів ходить брудна та неохайна. Такі люди далекі від справжньої культури. Вони стежать за собою тільки для інших, «для виду».
16-ий :Культурна людина, звичайно, стежить за чистотою, одягається зі смаком, але не сліпо наслідує моду, пам'ятаючи про те, що одяг, який личить одному, може виглядати смішно на іншому. Колір плаття, костюма, фасон визначається і віком, і порою року, і місцем перебування людини, і навіть характером професії. Варто пам'ятати, що одяг має бути зручним і не повинен заслоняти людину, а підкреслювати красу її обличчя, фігури тощо.
17-ий:
 Крім зовнішнього вигляду людини, в поняття культурності включаються також і манери. Манери – це зовнішня форма поведінки людини, спосіб тримання себе по відношенню до інших людей. Щоб культурно поводити себе в побуті, на вулиці, у громадських місцях, зовсім не обов'язково заучувати правила «хорошого тону», а треба бути просто уважним і чуйним до людей. Якщо ми будемо уважно ставитися до людей і думати про них трохи більше, ніж про особисті інтереси, то ми завжди будемо поводити себе культурно. Не можна розглядати хороші манери як парадну форму, яку одягають лише іноді, при важливих обставинах. Вони мають виявлятися завжди і навіть у дрібницях.
18-ий:
 Перш ніж увійти в кімнату або службовий кабінет, треба постукати.
19-ий:
 Йдучи вулицею, треба триматися правого боку тротуару, не зачіпати і не штовхати перехожих.
20-ий:
 Зустрівши на вулиці знайому людину, не слід гукати її на весь голос, а також розмовляти з нею посеред дороги, – краще відійти вбік.
21-ий:
 У трамваї чи тролейбусі не слід голосно розмовляти, сміятися, сперечатися або розмовляти про сторонні речі з кондуктором, тобто звертати на себе загальну увагу.
22-ий:
 В театр, на концерт, в кіно треба приходити за 10-15 хвилин до початку, щоб спокійно роздягнутися, зайняти своє місце. Той, хто запізнився, повинен зайняти перше-ліпше вільне місце і лише в антракті відшукати своє. В час спектаклю, концерту в залі для глядачів забороняється будь-що їсти, розмовляти навіть пошепки, кидати репліки, перегортати листки програми, щоб не створювати шуму і не заважати іншим. Аплодувати можна лише після закінчення дії, танцю, пісні, монологу, щоб виразити вдячність актору за майстерність виконання. Оплески під час танцю або співів, під час дії п'єси заважають і актору, і глядачам.
23-ий:
 На своє місце в залі для глядачів треба проходити спиною до сцени, обличчям до людей, що вже зайняли місця. Не ввічливо, не дочекавшись фінальної сцени, поспішати до виходу і бігти в гардероб. Люди, які так роблять, заважають іншим додивитись п'єсу до кінця тільки заради того, щоб «вигадати» для себе 3-4 хвилини.
24-ий:
 Сидіти в головному уборі не рекомендується ні в театрі, ні в кіно, ні на лекції, навіть коли концерт або лекція відбувається на відкритій площадці. Сидячи в головному уборі, ви виявляєте неповагу до акторів, лекторів і заважаєте іншим високим капелюхом. Жінка може не знімати головний убір лише в тому разі, коли він є необхідною частиною її костюма.
25-ий:
 Культура поведінки на урочистих прийомах, святкових вечорах, вечорах відпочинку обумовлена тими самими вимогами чемності.
Поведінка в гостях теж повинна бути щирою, скромною і невимушеною. Не слід в гостях намагатися зосередити на собі увагу всіх присутніх. Якщо хтось з гостей починає похвалятися своїми успіхами або посадою, то цим створює атмосферу напруженості, особливо, коли серед присутніх є люди, які працюють під керівництвом чванливого гостя. Некультурно в гостях відокремлюватися, сидіти з незадоволеним виглядом, шептатись, бо така поведінка викликає у господарів дому почуття ніяковості.
26-ий:
 Господарі дому мусять бути однаково уважними і люб'язними до всіх присутніх. Вони повинні спрямовувати загальну розмову так, щоб у ній могли брати участь усі. Не треба бути нав'язливим у частуванні стравою, вином і примушувати гостя пити чи їсти проти бажання.
27-ий:
 Але і гостю не треба «ламатись», коли його частують, а пробувати різні страви, до яких припрошують господарі.
28-ий:
 Гостя необхідно вітати стоячи і проводжати до виходу з квартири. Непривітним виглядає той господар, який приймає гостя, лежачи на дивані або розсівшись в кріслі, а коли гість покидає товариство, то не проводжає його, а примушує, щоб той сам шукав двері відчиняв замок.
29-ий:
 Ввічливі господарі не показують, що стомились, навіть коли гості затримались до пізнього часу. Повертаючись додому, гості прощаються тихо, щоб не турбувати сусідів.
30-ий:
 Існують правила поведінки за столом. Наприклад, не можна класти лікті на стіл, щоб не штовхнути сусіда і не перекинути посуд. Варені овочі, котлети, рибу їдять виделкою, не розрізуючи ножем. Якщо подано м'ясо, треба користуватися ножем і виделкою. Виделку тримають у лівій руці, а ніж у правій, бо ножем доводиться різати. Пташине м'ясо їдять руками, тримаючи за кісточку. Хліб беруть руками, але передавати іншим треба з тарілкою, так само як і печиво, фрукти, тому що брати їх своїми руками не гігієнічно. Якщо ви берете страву із загального блюда, то робите це не своєю ложкою чи виделкою, а спеціально покладеними ножами, виделками, ложками. Сіль з солянки треба брати не пальцями, а за допомогою спеціальної ложечки або кінчиком чистого ножа. Їсти треба не поспішаючи, тихо, невеликими шматками, не можна розмовляти з повним ротом - це справляє неприємне враження.
31-ий:
 Важливою ознакою культурної людини є її культура мови. Кожна людина повинна прагнути добре оволодіти літературною мовою, яка допомагає правильно, чітко, зрозуміло і переконливо висловити думку. Дуже неприємне враження справляють люди, які засмічують мову нецензурними словами, навмисно перекручують будову фрази, вживають жаргонні слова, яких немає в літературних словниках жодної мови.
32-ий.
 Люди, які вживають брутальні, грубі вирази, не тільки не поважають інших, а насамперед принижують свою гідність і викликають презирство.
Культура мови виявляється і в умінні чітко, ясно висловити свою думку, і в стриманій манері говорити, не розмахуючи руками, в умінні вислухати співбесідника, не перериваючи його. В усній мові краще говорити короткими реченнями, не вживаючи не зрозумілих для слухачів слів або зразу ж їх пояснювати, робити потрібні логічні наголоси на важливих словах, паузи.
33-ій:
 При розмові допомагає короткий виразний жест, але треба слідкувати, щоб він не перетворився в зайве розмахування руками. Неприємно розмовляти з людиною, руки якої увесь час знаходяться в русі, щось мнуть, перебирають.
34-ий :
 Не слід вступати у розмову на тему, в якій слабо розбираєшся, а тим більше безапеляційно висловлювати свої судження і видавати себе за найкращого знавця. «Не говори завжди, що знаєш, а знай завжди, що говориш», – радить народна мудрість.
Керівник:
 Оволодіння культурою мови – це тривалий процес. Культура мови вимагає, щоб людина весь час вчилася, багато читала, любила мистецтво. Справжня народна реалістична література і мистецтво впливають на формування світогляду людини, її моральних принципів, виховують волю і характер, мужність і сміливість, високу моральну чистоту і благородство – тобто усі якості, які визначають внутрішню культуру людини. Борючись за справжню красу і високу культуру поведінки, виробляючи нові звички і традиції, треба завжди пам'ятати, що красиві зовнішні манери людини мусять бути виразом її внутрішньої краси. Обов'язок кожного громадянина показувати не лише зразки трудового героїзму і мужності, але і зразок високої культури.

                            Бесіда «Гострі, ріжучі та колючі предмети».
М         Мета: формувати у дітей уяву про шкідливість гострих та ріжучих предметів, розвивати бажання берегти своє здоров'я.
Як ви гадаєте, якої шкоди можна завдати собі, якщо невміло користуватися гострими, ріжучими та колючими предметами?
В умілих руках ці приладдя творять дива, а в невмілих? Вони колють, вони ріжуть.
Якщо ви хоч порізали ножем пальчик або, вкололися голкою, ви знаєте, що вони небезпечні. Тому всі гострі, колючі та ріжучі предмети обов’язково слід класти на свої місця. Лад у квартирі не тільки для краси, а й для безпеки.
Щоб уникнути біди,
Усе на місце поклади:
Ніж, виделки – у шухлядку,
Голки теж тримай у порядку.
Прибери зі столу шило,
Лиха щоб не наробило.
Заховай усі зайві речі
        Будеш ти тоді в безпеці.
Якщо речі знаходяться на своїх місцях – вони безпечні. А якщо ні?
        Отже Пам’ятайте, друзі,
І не тільки у моїй окрузі:
Порядок у садочку – запорука безпеки!
Не можна направляти на іншу дитину гострі предмети (олівець, ножиці).

Ножиці

Слід дотримуватися правил поведінки й поводження з інструментами. Так під час користування ножицями необхідно:
-         ножиці класти кільцями до себе і не залишати їх розкритими;
-         передавати ножиці тільки кільцями вперед;
-         не гратися з ножицями, не підносити їх до очей;
-         користуватися лише за потребою.
Голка
Голку зберігають  у гольниці, не граються нею, не беруть у рот, не втикають в одяг. Голки завжди повинні бути з ниткою. Гольниця з голками повинна зберігатися в спеціально відведеному місці.
Діти в дитячому садку працюють. Під час трудової діяльності користуються інструментами (молотком, шилом, ножем). В такому разі треба сидіти від товариша на відстані 1 метр, інструменти здавати лише вихователю.
Якщо ви порізались
ü Промийте рану перекисом водню. Ні в якому разі не використовуйте для цього воду.
ü Обробіть шкіру навколо ранки зеленкою або йодом.
ü Забинтуйте порізане місце або заклейте його бактерицидним пластиром.


                                               Виховна година 
           «Надзвичайні ситуації. Тимчасове вимкнення світла»
Мета: Ознайомити з правилами особистої безпеки: як орієнтуватися у темряві, як користуватися свічкою, гасовою лампою, сірниками, як діяти при загорянні електропроводки, як уникнути ураження електричним струмом.
Сприяти засвоєнню знань, умінь і навичок, які необхідні кожному для збереження життя і здоров’я, вчити небезпечній поведінці вдома. Виховувати увагу, спостережливість, сміливість, рішучість.

   Діти, візьміться всі за руки. Уявіть собі, що ви опинились на лісовій галявині. Серед буйної зелені весни. Весело співають пташки. Ласкаве сонечко посилає свої теплі про-мені, зігріває вас. І вам так добре на серці. Ну, а тепер тепло своїх сердець передайте один одному, усміхніться. Всі разом скажимо: Хай усьому світу буде добре !
Ось ви поділилися своєю добротою зі своїми товаришами і вам стало не серці ще краще, веселіше. Я хочу, щоб цей настрій ви пронесли через все своє життя. І лише тоді будете щасливими.
–А коли людину вважають щасливою?
(коли вона працює, навчається добре, має гроші і всі необхідні речі, коли ніхто не хворіє, коли немає ніякої біди, коли всі посміхаються).
–Так, діти, ви будете щасливими тоді, коли добре навчатиметесь, не будете своїх батьків засмучувати негарними вчинками якщо залишаєтесь вдома наодинці, знаходитесь на вулиці, у громадських місцях.
Дуже часто буває, що людина стає жертвою надзвичайної ситуації, аварії, травмуються по причині неправильної експлуатації приладів, механізмів, речей. Хто ж винен? Перш за все – вона сама. 
            Ось і сьогодні  ми познайомимось ще з деякими правилами. Але ви завжди повинні пам’ятати ті правила, які вивчали раніше на уроках. Тому, їх треба пригадати. А пригадаємо їх, граючи у гру «Заморочки із бочки».
По черзі будете витягувати «заморочку» з номером, я зачитаю запитання, а ви дасте відповідь.
    Питання.
1. Які ви знаєте небезпечні речовини?
2. В чому їх небезпека?
3. Як поводитись з невідомими речовинами?
4. В чому небезпека цих речовин?
5. Як поводитись з незнайомими речовинами?
6. Як користуватися побутовою технікою?
7.Назвіть причини виникнення пожеж.
8. Як поводити себе при пожежі?
.Як викликати пожежну частину?
 –Ітак, ми пригадали з вами головні правила, які ви повинні завжди пам’ятати і дотримуватися їх.
–А чому?  Навіщо?
–Так, діти, щоб з вами не трапилося ніякої біди.
–Але, на жаль, не проходить жодного дня, щоб телебачення і радіо, преса не сповіщали нас про стихії, катастрофи, аварії, надзвичайні ситуації, які трапляються з людьми на Україні. Одним з таких повідомлень, на превеликий жаль, є вимкнення світла. У нас у місті присутні такі незручності, але вони тимчасові. Наша міська влада і держава прикладають великих зусиль, щоб забезпечити людей світлом, відшукуючи кошти для енергетичної галузі на придбання палива, сучасного обладнання. Тому, кожен громадянин України повинен вчасно сплачувати за спожиту електроенергію, економити і в школі, і вдома.
 –Діти, кожен з вас був свідком тимчасового вимкнення світла.
–Чи були ви готові до цього?
–Як про це дізнались?
–Як себе поводили під час темряви?
–Що необхідно знати, щоб побутові прилади не псувались і не виходили з ладу?
–Чим ви користуєтесь під час вимкнення світла?
(вчитель уточнює і доповнює відповіді дітей)
–Давайте прочитаємо правила поведінки під час темряви (плакат на дошці).
Правила усунення незручностей, пов’язаних із вимкненням світла.
1.Ознайомтесь із графіком вимкнення світла у вашому районі міста.
2.Підкоректуйте свій режим. Вчасно зробіть уроки і відпочиньте.
3.Відпочиньте з дорослими на свіжому повітрі.
4.Вимкніть з електромережі всі прилади.
5.Користуйтеся акумуляторними лампами, відкритим вогнем під наглядом дорослих.
–Запам”ятайте ці правила і дотримуйтесь їх, щоб уникнути небезпечних ситуацій.
Практичні вправи.
–Діти, а завжди ви і ваша родина встигаєте все зробити, що запланували?
–Ні. Тому необхідно вам не панікувати. Треба заспокоїтись і почекати, поки ваші очі звикнуть до темряви і тільки тоді відшукати потрібне місце чи предмет, тобто зорієнтуватися у квартирі.
Тому ми зараз з вами виконаємо декілька вправ, які допоможуть вам набути тих навичок, які полегшать орієнтування у темряві:
(вікна класу закривають шторами з цупкої тканини)
а) Клас від дверей проходять на свої місця;
б) Підходять до поличок, шафи;
в) Називають предмети, оточуючі їх, вказують відстань до них.
–Ось такі вправи, діти, ви можете виконувати і вдома з батьками і меньшими братиками і сестричками. Вони допоможуть вам сміливо орієнтуватися у вашій оселі під час вимкнення світла.
 –Діти, але ваші батьки, коли щось не встигли виконати, і це не можна відкласти на пізніше, користуються найлегшим засобом?  Може, підскажете яким?
–Так, користуються сірниками, свічками, гасовими лампами.
–А скажіть, це – небезпечні речі? Чому?
–Так, вони небезпечні, бо неправильне поводження з ними призводить до пожежі. Тому, щоб не скоїлась біда, необхідно знати правила правильного користування ними.
–Як ви користуєтесь цими засобами?(вчитель уточнює і доповнює відповіді дітей).
–Давайте серед цих “стрічок” з правилами виберемо ті, які відносяться до цього питання і складемо “Пам”ятку”. (діти відбирають необхідні правила і складають “Пам”ятку”).
 ПАМ’ЯТКА
1.Свічку і гасову лампу став у місце, де немає горючих матеріалів.
2.Не заправляй гасову лампу бензином, а лише гасом.
3.Після заправки лампи протри резервуар.
4.Не доливай гас у гарячий прилад.
5.Повільно і поступово збільшуй полум”я. 
6.Не став свічку у скляний посуд.
7.Не залишай без догляду свічку або лампу.
8.Не грайся з освітлювальними засобами.
9.Не нахиляйся над свічкою, лампою.
 –Перечитайте правила ще раз і запам’ятайте їх (дивись додаток)
–А що ж може трапитись, якщо не дотримуватись таких правил? –А у нас є такі діти?
Я так і вважала, що у нас у класі немає таких дітей, які б не дотримувалися правил безпеки.
1. Як діяти, якщо горить електропроводка?
2 .Чим загасити електропроводку?
3. Що сприяє короткому замиканню?
4. Як уникнути перевантаження проводів?
5. Якої потужності лампи вкручують в абажури з тканини?
6. Де ставити праски, електроплити?
7. На який час можна залишати електроприлади вімкнутими?
Гра “Виклич допомогу!”
З кожного ряду по 1 учню і викличте допомогу. А я оціню, вкажу помилки, визначу кращого учасника.
 Вивчення правил уникнення ураження електричним струмом.
–Діти, у відповідях на запитання наголошувалося, що електроприлади не можна гасити водою та пінними вогнегасниками, якщо знаходяться прилади під струмом. Чому?               Так, можна уразитися струмом. Але електричним струмом можна уразитися не лише при гасінні пожежі електропроводки, яка під струмом. Електричний струм вражає тих, хто користується несправними електроприладами, хто ходить біля високовольтних ліній, хто торкається обірваних дротів або копає землю, де проведений електричний кабель.
–Що ви можете зробити, помітивши такі порушення? (Сповістити службу нагляду)
–А до прибуття спеціалістів? (Загородити небезпечну зону яскравими предметами).
 –А тепер повторимо все, про що ми говорили. Ваші відповіді повинні бути чіткими і точними. З ваших відповідей буде зрозуміло, як ви уважно слухали матеріал.

Гра “Доскажи словечко”.  Закінчить віршик потрібним словом:
 І дорослим, і малятам дуже добре треба знати:
Сірники не для розваги, з ними страшно…….   (ГРАТИ)

Розігрілась праска дуже. Що робити будеш, друже?
За гаряче не хапай, із розетки…..     (ВИМИКАЙ)

Ми самі із братом вдома. Загорілася солома.
Щоб закрити шлях вогню я пожежникам ……..  (ДЗВОНЮ)

Горять електроприлади й   дроти засип… (ПІСКОМ). Не лий …. (ВОДИ).

Якщо виникла пожежа, не ховайся, а дзвони.
Кожна донечка та син зають знати номер… ( 101 )

                                    Бесіда  «Шкідливі продукти харчування».
   Мета. Виховувати культуру харчування, пропаганда здорового способу життя серед учнів, прагнення берегти своє здоров'я, як найдорожчий скарб.
10 найшкідливіших продуктів харчування Дієтологи раз по раз удосконалюють списки найбільш шкідливих для здоров'я продуктів. І яскраво-червоним маркером ставлять чергові табу в нашому повсякденному меню. Останній список харчових заборон виглядає так.
1. Жувальні цукерки, пастила, «мейбони», «чупа-чупси». Мало того, що цукор псує зубну емаль, хімічні добавки і фарбники, які містяться в подібних продуктах у величезних кількостях, завдають удару по всьому організму.
2. Чіпси, як кукурудзяні, так і картопляні, - дуже шкідливі для організму. Чіпси - це ніщо інше, як суміш вуглеводів і жиру, в оболонці фарбників і замінників смаку. Нічого хорошого не принесе поїдання картоплі-фрі.
3. Солодкі газовані напої - коктейль з цукру, хімії і газів прискорює розподіл по організму токсинів. Кока-кола, наприклад, чудовий засіб від вапняного накипу і іржі. Газовані солодкі напої шкідливі і високою концентрацією цукру - в еквіваленті чотири-п'ять чайних ложок, розбавлених в стакані води. Тому, угамувавши спрагу такою газованою водою, ви вже через п'ять хвилин знову захочете пити.
4. Шоколадні батончики. Хоча в чистому виді какао вельми корисне, в шоколадних плитках, які поступають до нас у продаж чисте какао міститься в мінімальних кількостях. Корисний плід хімічними добавками, генетично модифікованими продуктами, фарбниками і ароматизаторами.
5. Сосиски і ковбаси. М'ясні делікатеси містять так звані приховані жири (свиняча шкірка, сало, нутряний жир), все це вуалюється ароматизаторами і замінниками смаків. Багато виробників м'ясних виробів використовують трансгени. Так сосиски, сардельки, ковбаси на 80 % (!) складаються з трансгенної сої. Деякі замінники смаку і зовсім визнані канцерогенними.
6. Жирне м'ясо сприяє утворенню бляшок холестеринів на судинах, що прискорює старіння організму, веде до виникнення серцево-судинних захворювань.
7. Майонез містить величезну кількість жирів і вуглеводів, а також фарбників, підсолоджувачів, замінників. До шкідливих продуктів належить не тільки майонез, але і кетчуп, різні соуси і заправки, в широкому асортименті представлені на прилавках наших магазинів. Вся річ у тому, що саме в цих продуктах натуральних компонентів менше всього. А можливі наслідки споживання "смачної хімії" навіть не досліджені до кінця.
8. Локшина швидкого приготування представляється нам сьогоденням дивом. Смачна, поживна, а головне - не вимагає часу. Але над "дивом" свого часу довго попрацювали хіміки, нічого не залишивши з натуральної муки.
9. Сіль знижує тиск, порушує соле-кисловий баланс в організмі, сприяє скупченню токсинів. І хоча повністю відмовлятися від солі медики не рекомендують, скоротити кількість соленостів в своєму раціоні все-таки варто.
10. Алкоголь навіть в мінімальних кількостях заважає засвоєнню вітамінів. Окрім цього - завдає удару по системі травлення. А ще, спиртомісткі продукти - рекордсмени по кількості калорій.

                                 Бесіда «Природні чинники здоров’я».
Мета: продовжувати знайомити учнів із природними чинниками, що сприяють зміцненню здоров’я: сонце, повітря, вода; формувати в учнів уміння використовувати природно-кліматичні чинники для загартовування організму; виховувати почуття відповідальності за своє здоров’я.
Бесіда.
— Які природні чинники впливають на здоров’я людини?
— Чи можна поділити їх на корисні та шкідливі?
— Які правила загартовування ви застосовуєте в житті?
— Чи чули ви, що людей, які загартовуються холодною водою, називають «моржами»? Як ви гадаєте, чому?
— Чи загартовуються ваші батьки? Яким чином?
— Я загадую природний чинник, який сприяє загартовуванню організму, а ви спробуйте його відгадати. Висновок: Природні чинники зберігають здоров’я, але інколи завдають шкоди. Будьте обережними!
Робота в групах. Складання правил загартовування за допомогою повітря.
Висновок:           
• Улітку тримай вікна відчиненими.             
• Узимку регулярно провітрюй квартиру.
• Спи з відкритою кватиркою.                      
• Менше користуйся аерозолями.
• Під час перерв необхідно провітрювати класну кімнату. 
• Роби вологе прибирання.
Інтерактивна гра «Мікрофон».
— Які природні фактори впливають на здоров’я людини?
— Чи можуть вони бути шкідливими?
— Які правила загартовування ви знаєте?
— Як ви загартовуєтесь за допомогою повітря? води? сонця?
Висновок: Природні чинники потрібно використовувати в міру.

                           Бесіда «Індивідуальний вибір їжі та страв».

Мета: поглибити уявлення учнів про групи їжі; прищеплювати навички культури і гігієни правильного харчування;
Учитель. Харчування — неодмінна умова нашого життя. Без їжі ми не можемо жити. Як ви вважаєте чому?
— Для чого людина їсть?
— Що ми отримуємо з їжею?
— Чому корисно їсти регулярно, у певні години?
— Який режим харчування є найкориснішим?
— Чому шкідливо вживати їжу похапцем?
— Чому шкідливо вживати їжу набагато раніше від установленого часу?
— Чому, якщо ви займаєтесь спортом, то з’їдаєте більше?
— Чому більше хочеться їсти, коли багато часу проводиш на свіжому повітрі, активно рухаєшся?
— Чому, якщо надворі холодно, слід вживати більше гарячих страв?
Висновок: корисна для здоров’я їжа — достатня за кількістю і різноманітна за складом.
Учитель. У всіх є власні смакові уподобання. Хтось більше полюбляє м’ясні продукти, хтось, навпаки, — рибу. Декому смакують молоко і каші або страви з овочів і фруктів. Є й такі, які намагаються їсти й пити лише «смачненьке»: копчену ковбасу, морозиво, чіпси, пиріжки, шоколад, пепсі-колу.
Робота із загадками.
• В земляній сиджу коморі, а коса моя — надворі. (Морква)
• Погуляти в садок вийшла, щоб зірвати смачну... (вишню).
• Синя,соковита Хоч на дереві росте, містить йод зате. (Слива)
• Яків їх в саду нарвав. Ой, які червоні! У долоні їх узяв —аж горять долоні. (Яблука)
• Блукають мишки у городі, не завдають нікому шкоди.
  Мають гарні зелені сорочки. Здогадалися? Це... (огірочки).
• Білі зуби маю, та усі ковтаю, довгі коси маю, та не заплітаю. (Кукурудза)
• Баран у коморі, а роги — надворі. (Буряк)
• Червоні чоботи у землі закопані. (Буряк)

                               Бесіда «Корисні продукти харчування».
Мета: виховувати навички культури і гігієни правильного харчування, бережливого ставлення до свого здоров’я.
1. Розповідь учителя.  Мабуть, кожному відомі мудрі слова: «Ми їмо для того, щоб жити, а не живемо для того, щоб їсти». Дійсно, не можна вбачати мету і зміст життя в їжі. З іншого боку, важливо правильно харчуватися. Дехто вважає, що не має значення, де і як з’їсти, аби не бути голодним. Проходить певний час, і така людина починає відчувати нездужання. Треба з молодих років додержуватися правильного режиму харчування. Але що це означає? Правильний режим харчування передбачає відповідну кількість і якість продуктів, які має спожити людина, достатній вміст у них необхідних поживних речовин, раціональний розподіл їжі протягом дня, відповідну черговість страв і сприятливі умови для їх споживання. Енергія, яку витрачає наш організм у процесі життєдіяльності, відновлюється лише за рахунок їжі, тому вона має бути поживною, з достатньою кількістю білків, жирів, вуглеводів, вітамінів. 
Білки – основний будівельний матеріал, організму. З них утворюються і ростуть нові клітини, завдяки чому людина росте. 
Жири – відновлюють витрати теплової енергії (тепла). Вони йдуть на зігрівання організму. 
Вуглеводи – витрачаються на роботу м’язів (фізична праця, рух, дихання, робота серця та інших органів). 
Вітаміни – речовини, необхідні для життя людини, її росту та розвитку. Особливо необхідні вітаміни для дитячого організму. Якщо вітамінів не вистачає, людина важко хворіє. Вітаміни потрібні для нормального росту і розвитку дитячого організму. В організм вітаміни потрапляють з їжею. Отже, потрібно знати, в яких продуктах є необхідні вітаміни. 
Крім того, людині потрібні мінеральні речовини – натрій, фосфор, залізо, калій, кальцій, йод тощо. 
- Отже, щоб наш організм щоденно одержував з їжею все необхідне, потрібно знати, як правильно скласти меню. Потреба організму в поживних речовинах і вітамінах залежить від пори року. Взимку організм втрачає багато тепла, тому доцільно вживати жирнішу їжу, влітку – легкі страви із сезонних продуктів. Навесні, коли свіжих овочів і фруктів обмаль, слід використовувати консервовані та морожені продукти, соки, варення. Найлегше восени, коли природа дарує нам багато овочів, фруктів, які містять необхідні вітаміни й мінеральні речовини. 
2. Гра «Назвіть зайве слово». 
а) Суп, каша, борщ, буряк, вареники, вермішель, пиріжки, запіканка. 
б) Морква, капуста, буряк, картопля, м’ясо, цибуля, часник, кріп. 
в) Печиво, чай, сік, молоко, кава, компот, лимонад, вода. 

                                   Бесіда  «Корисні та шкідливі мікроби».
Мета: дати учням поняття про корисні та шкідливі мікроби; формувати гігієнічні навички; виховувати бажання турбуватися про своє здоров’я.
Учитель. Нас оточують різноманітні мікроорганізми. Вони є у повітрі, ґрунті, воді, на нашій шкірі тощо. Це мікроби. Серед них є корисні та шкідливі. Саме про користь та шкоду мікробів для організму людини ми сьогодні й поговоримо.
— Що таке мікроби? — Чи можна їх побачити неозброєним оком?
— Вони корисні чи шкідливі? — Назвіть корисні бактерії; шкідливі мікро
— Які мікроорганізми використовують під час випікання хліба?
— За допомогою яких бактерій виготовляють сир і кефір?
— Які мікроорганізми викликають важкі, часом невиліковні хвороби?
— Як називаються хвороби, що спричиняються мікроорганізмами? (Інфекційні)
— Назвіть відомі вам інфекційні хвороби.
— Що роблять, щоб зміцнити захисні сили організму?
— Що є найкращим способом захисту від інфекційних хвороб?
— Які хвороби передаються через повітря з крапельками слизу, слини? (Такими хворобами є грип, ангіна, кір, паротит та ін.)
— Які хвороби називають «хворобами брудних рук»?
— Які правила запобігання шлунковим інфекційним хворобам вам відомі?
— Чому необхідно обов’язково мити руки після відвідування туалету, одразу після приходу додому з вулиці, перед споживанням їжі, у разі забруднення?
— Чому слід обов’язково мити всі сирі овочі і фрукти, обливати їх окропом перед уживанням?
— Чому не можна відкушувати разом з кимось овочі, фрукти, хліб, тістечка та іншу їжу?
— Чому слід користуватися лише індивідуальним посудом та столовими приборами?
— Чому не можна пити сиру воду під час туристичних походів, відпочинку на природі?
 Тест «Так чи ні?»
Щоб захиститися від інфекцій, треба:
користуватися власним гребінцем, зубною щіткою та носовичком;
мити руки з милом перед їжею та після туалету;
ретельно мити овочі та фрукти;
сидіти вдома;
промивати з милом невеликі подряпини та рани;
не робити щеплення;
загартовуватись.




Горизонтальный свиток: Вчитель Малімон І.Л.

2012н.р.

3 коментарі:

  1. Молодець,дозвілля дітей активне та веселе!

    ВідповістиВидалити
  2. Цікаві та змістовні заходи.Дякую!

    ВідповістиВидалити
  3. Хороші статті, Ви чули про пана Бенджаміна, електронна пошта: 247officedept@gmail.com - Контакт WhatsApp: + 1-9893943740 - хто працює з фінансовою службою, вони видають мені позику в розмірі 95 000,00 доларів для запуску мого бізнесу, і я плачу їм щороку ось уже два роки, а у мене ще 2 роки, хоча мені подобається працювати з ними, оскільки вони є справжніми позикодавцями, які можуть дати вам будь-яку позику.

    ВідповістиВидалити